Foramen zygomatıcofacıale'nin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde anatomik olarak incelenmesi
Anatomical investigation of zygomaticofacial foramen on cone beam computed tomography images
  1. Tez No: 945136
  2. Yazar: TUĞBA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA SEDA ADANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Foramen zygomaticofaciale'nin (FZF) anatomik özellikleri ve varyasyonları periorbital cerrahilerde, malar bölgeye uygulanan lokal anestezik enjeksiyonlarında, zigomatik kırıklar sonrası plak, vida ve tel gibi fiksasyon uygulamalarında, özellikle içinden geçen n. zygomaticofacialis'in iyatrojenik yaralanmaları açısından önemlidir. Bu çalışmada pediatrik ve yetişkin popülasyonlarda FZF'nin anatomik özellikleri ile farklı yaş ve cinsiyet gruplarındaki farklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma öncesinde Gaziantep Üniversitesi Klinik Araştırma Etik Kurulu'ndan onay alındı (Onay numarası: 2024/177). Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na herhangi bir sebeple başvuran hastaların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri Radiant DICOM Viewer (64-bit) (2023.1.1, Poznan, Poland) programı ile retrospektif olarak incelendi. FZF insidansı, yerleşimi, çapları ve belirli anatomik noktalara olan uzaklıkları incelendi. İstatistiksel analizler SPSS 24.0 paket programı kullanıldı. Çalışmaya 119'u çocuk 221'i yetişkin olmak üzere toplamda 340 bireye ait KIBT görüntüsü dahil edildi. Çocuklarda 238 taraftan 106'sında (%44,54) foramen saptanmazken (tip 0) yetişkinlerde 442 tarafın 191'inde (% 43,2) 1 foramen (tip 1) saptandı. FZF her iki popülasyonda da sıklıkla kemiğin supero-lateral kadranında (c bölgesi) yerleşirken, nadiren infero-lateral kadranında (b bölgesi) yerleşmekteydi. Çocuklarda FZF'nin orbita ve sutura temporozygomatica'ya olan mesafeleri erkeklerde kızlardan daha fazlaydı (sırasıyla p=0,006, p=0,009). FZF'nin sutura zygomaticomaxillare (FZF-SZM) ile os zygomaticum'un en alt noktasına olan uzaklığı (FZF-OZ) çocuklarda yaş grupları arasında farklılık göstermekteydi (sırasıyla p=0,026, p=0,004). FZF-SZM ve FZF-OZ yetişkinlerde, çocuklardan anlamlı derecede daha büyük saptandı (p=0,001). Bu çalışmanın bulguları hem yetişkin hem de çocuklarda, os zygomaticum'un b bölgesi'nin, zigomatik implant yerleştirme gibi cerrahi prosedürler sırasında FZF'yi içerme olasılığı daha düşük olduğundan nispeten daha güvenli bir bölge olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, klinik uygulama sırasında FZF'nin önemli anatomik noktalara olan mesafelerinin, yaş grupları ve cinsiyete dayalı farklılıkları dikkate alınmalıdır. Mevcut çalışmada sunulan referans değerlerin klinikte FZF 'nin konumu ve çapı belirlenmesinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The anatomical characteristics and variations of the zygomaticofacial foramen (ZFF) are of critical importance in periorbital surgeries, local anesthetic injections applied to the malar region, and fixation procedures such as plates, screws, and wires following pediatric zygomatic fractures—particularly in terms of preventing iatrogenic injuries to the zygomaticofacial nerve that passes through the foramen. This study aimed to investigate the anatomical features of the ZFF and its variations across different age and sex groups in both pediatric and adult populations. Ethical approval was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Gaziantep University prior to the study (Approval number: 2024/177). Cone-beam computed tomography (CBCT) images of patients who presented to the Department of Oral and Maxillofacial Radiology, Faculty of Dentistry, Gaziantep University for various reasons were retrospectively evaluated using Radiant DICOM Viewer (64-bit) (2023.1.1, Poznan, Poland). The incidence, location, diameter, and distances of the ZFF from certain anatomical landmarks were examined. Statistical analyses were performed using the SPSS 24.0 software package. A total of 340 individuals were included in the study, comprising 119 pediatric and 221 adult subjects. Among children, 106 of 238 sides (44.54%) lacked a foramen (type 0), whereas in adults, a single foramen (type 1) was observed in 191 of 442 sides (43.2%). In both populations, the ZFF was most frequently located insuperolateral quadrant of bone (region c) and was rarely found in inferolateral quadrant (region b). In children, the distances from the ZFF to the orbit and the temporozygomatic suture were significantly greater in males than in females (p=0.006 and p=0.009, respectively). The distances from the ZFF to the zygomaticomaxillary suture (ZFF-ZMS) and to the most inferior point of the zygomatic bone (ZFF-ZB) showed significant variation across pediatric age groups (p=0.026 and p=0.004, respectively). Both ZFF-ZMS and ZFF-ZB distances were significantly greater in adults compared to children (p=0.001). The findings of this study suggest that the region b of the zygomatic bone may represent a relatively safer area during surgical procedures such as zygomatic implant placement, as it is less likely to contain the ZFF in both adults and children. Additionally, during clinical applications, age- and sex-related differences in the distances of the ZFF from key anatomical landmarks should be considered. The reference values presented in this study may aid clinicians in identifying the location and diameter of the ZFF.