KOAH'ta disfonksiyonel solunum özelliklerinin polisomnografi ve kardiyopulmoner egzersiz testleri ile belirlenmesi
Characterization of dysfunctional breathing patterns in COPD patients through polysomnography and cardiopulmonary exercise testing
- Tez No: 945145
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARZU MİRİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) bireylerinde disfonksiyonel solunum (DS) paternlerinin varlığı, solunum semptomlarının şiddetini artırmakta ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada, KOAH hastalarında disfonksiyonel nefesin varlığını, Nijmegen disfonksiyonel solunum anketi ile birlikte Respiratuar İndüktans Pletismografi (RIP) yöntemi ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) kullanılarak objektif olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 45 stabil KOAH hastası dâhil edilmiştir. Tüm katılımcılara Nijmegen Solunum Anketi uygulanmış, ≥23 puan alan bireyler disfonksiyonel solunum grubuna (n=23), 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Dysfunctional breathing (DB) patterns in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) may aggravate respiratory symptoms and negatively impact quality of life. This study aimed to objectively evaluate the presence of dysfunctional breathing in COPD patients using the Nijmegen Questionnaire, in combination with Respiratory Inductance Plethysmography (RIP) and the 6-Minute Walk Test (6MWT). Materials and Methods: A total of 45 stable COPD patients were enrolled in this study. All participants completed the Nijmegen Questionnaire. Those with a score of ≥23 were classified as the dysfunctional breathing group (n=23), while those scoring 0.05).