Yetişkin bireylerde diyet kısıtlılığı ve yeme farkındalığının hedonik açlık ile ilişkisi
The relationship between dietary restriction and mindful eating with hedonic hunger i̇n adults
- Tez No: 945152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hedonik açlık, bireyin fizyolojik olarak aç olmadığı halde, tat, koku ve görsellik gibi duyusal uyarıcılara bağlı olarak yeme isteği duyması olarak tanımlanır. Diyet kısıtlılığı, bireylerin belirli besinleri sınırlayarak vücut ağırlığı kontrolü sağlamaya çalıştığı bir yaklaşım olsa da, bu durum hedonik açlığı artırabilir ve kontrolsüz yeme davranışlarına yol açabilir. Yeme farkındalığı bireyin neyi neden yediğinin farkında olmasını sağlar ve hedonik açlığı azaltmada etkili bir yöntem olarak görülür. Diyet kısıtlamalarının, yeme farkındalığı ile desteklenmesi, bireylerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesine katkı sağlayabilir. Bu araştırmada, yetişkin bireylerde diyet kısıtlılığı ve yeme farkındalığının hedonik açlık ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma 450 yetişkin ile Mart-Aralık 2024 tarihleri arasında internet üzerinden çevrimiçi olarak online anket linki aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik özellikleri ve genel beslenme alışkanlıklarına ilişkin bir anket formu, hedonik açlık, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ); yeme farkındalığı, Yeme Farkındalığı Ölçeği-30 (YFÖ-30); diyet kısıtlılığı, Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) anket ve ölçekleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin %36,4'ü erkek, %63,6'sı kadındır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 36,73±10,86 yıl; kadınların BKİ ortalaması 25,81±6,18 kg/m2 ve erkeklerin 27,78±3,55 kg/m2 'dir. Katılımcıların BGÖ toplam puanı 3,33±0,91 olarak saptanmıştır. Hedonik açlık erkeklerde kadınlardan daha fazla bulunmuştur (p=0,017).
Özet (Çeviri)
Hedonic hunger is defined as the desire to eat driven by sensory cues such as taste, smell, and visual appeal, even when an individual is not physiologically hungry. While dietary restraint is an approach where individuals limit certain foods to maintain body weight control, it can increase hedonic hunger and lead to uncontrolled eating behaviors. Mindful eating helps individuals become aware of what and why they eat and is considered an effective method for reducing hedonic hunger. Supporting dietary restrictions with mindful eating can contribute to developing healthy eating habits. This study aimed to investigate the relationship between dietary restraint, mindful eating, and hedonic hunger in adults. The research was conducted online via a survey link with 450 adults between March and December 2024. Data were collected using a questionnaire addressing sociodemographic characteristics and general dietary habits, as well as validated scales including the Power of Food Scale (PFS) for hedonic hunger, the Mindful Eating Questionnaire-30 (MEQ-30) for mindful eating, and the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) for dietary restraint. Of the participants, 36.4% were men, and 63.6% were women, with a mean age of 36.73±10.86 years. The BMI of women was 25.81±6.18 kg/m², while for men, it was 27.78±3.55 kg/m². The total PFS score was determined to be 3.33±0.91. Hedonic hunger was found to be significantly higher in men than in women (p=0.017).