Hemşirelerin mesleki yeterlilikleri ile karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between nurses' professional competence and unmet nursing care needs
  1. Tez No: 945151
  2. Yazar: ELİF CAN ÖZGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin hastalarına yönelik karşılayamadığı hemşirelik bakım hizmetleri ile mesleki yeterlilikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Hemşirelerin hastalarına yönelik kaçırılan hemşirelik bakımı olduğu bilinmektedir. Hemşirelerin mesleki yeterliliği ile olan ilişkisi ve altta yatan nedenleri araştırılmıştır. Araştırma, ilişki arayıcı tanımlayıcı nitelikte tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yataklı birimlerinde çalışmakta olan 530 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri etik kurul izinleri alınarak Nisan-Eylül 2023 tarihleri arasında Hemşirelik Mesleki Yeterlilik Ölçeği ve Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Gereksinimi ölçeği kullanılarak Google forms ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between nurses' unmet nursing care services for their patients and their professional competence. It is known that there is missed nursing care for patients by nurses. The relationship between nurses' professional competence and the underlying reasons for this have been investigated. The type of the study was designed as exploratory descriptive. The universe of the study consisted of 530 nurses working in the inpatient units of Derince Training and Research Hospital. The data of the study were collected using the Nursing Professional Competence Scale and the Unmet Nursing Care Needs Scale via Google Forms after obtaining ethical committee approvals between April 2023 and September 2023.