Kentsel yayılımın eko-çevresel değerlendirilmesi için yeni bir yaklaşım: Herat şehri (Afganistan) örneği
A new approach for eco-environmental evaluation of urban sprawl: a case of herat city, Afghanistan
  1. Tez No: 945178
  2. Yazar: AHMAD SHAKIB SAHAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kentsel yayılma, Afganistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki kentsel ekosistemler için önemli zorluklar oluşturmaktadır. Kentsel genişleme yaşam koşullarını iyileştirirken, aynı zamanda çevresel bozulmaya da yol açmakta ve kalkınma ile ekolojik koruma arasında denge sağlamak için sürdürülebilir çözümlere duyulan acil ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, 2000, 2013 ve 2024 yıllarında Herat'ın ekolojik durumu üzerindeki kentsel yayılmanın etkisini Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve uzaktan algılama teknikleri kullanarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Arazi kullanım sınıflandırması, Destek Vektör Makinesi (SVM), Rastgele Orman (RF) ve Sınıflandırma ve Regresyon Ağacı (CART) makine öğrenimi algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, RF en yüksek doğruluğu göstermiştir. Kentsel genişleme hızı, Kentsel Genişleme Yoğunluk Endeksi kullanılarak ölçülmüş, kentsel yayılma ise Göreceli Shannon Entropisi ile değerlendirilmiştir. Ekolojik durumu değerlendirmek için, Bilinen Granülasyon Entropisi (KGE), Kapsamlı Mesafe Tabanlı Sıralama (COBRA) ve İdeal Çözüme Benzerlik Yoluyla Sıralama Tercihi Tekniği (TOPSIS) algoritmaları entegre edilerek sekiz ekolojik parametre (yeşillik, nem, ısı, yapılaşma, aerosoller, gece ışıkları, bitki terlemesi ve brüt birincil üretim) kullanılarak yeni bir Ortalama Uzaktan Algılama Ekolojik İndeksi (MRSEI) geliştirilmiştir. MRSEI'nin performansı, Temel Bileşen Analizi (PCA) ile değerlendirilmiştir. Bulgular, güneydoğu hariç tüm yönlerde ekolojik kalitenin düştüğünü, güneydoğunun ise çalışma dönemi boyunca mükemmel durumunu koruduğunu ortaya koymaktadır. Kentsel yayılma ile kentsel ekolojik sağlık arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban sprawl poses significant challenges to urban ecosystems in developing countries like Afghanistan. While urban expansion improves living conditions, it also leads to environmental degradation, highlighting the urgent need for sustainable solutions to balance development with ecological preservation. Therefore, this study aims to assess the impact of urban sprawl on Herat's ecological status in 2000, 2013, and 2024 using Geographic Information Systems (GIS) and remote sensing techniques. Land-use classification was performed using Support Vector Machine (SVM), Random Forest (RF), and Classification and Regression Tree (CART) machine learning algorithms, with RF demonstrating the highest accuracy. Urban expansion speed was quantified using the Urban Expansion Intensity Index, while Relative Shannon's Entropy was employed to measure urban sprawl. To evaluate ecological status, a novel Mean Remote Sensing Ecological Index (MRSEI) was developed by integrating Known Granulation Entropy (KGE), Comprehensive Distance-Based Ranking (COBRA), and the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) algorithms with eight ecological parameters: greenness, wetness, heat, built-up areas, aerosols, nighttime light, vegetation transpiration, and gross primary productivity. The Principal Component Analysis (PCA) was used to evaluate the performance of the MRSEI. The findings reveal a decline in ecological quality across all directions except the southeast, which maintained excellent status throughout the study period. A negative correlation was identified between urban sprawl and urban ecological health. To mitigate urbanization's adverse effects, local authorities must prioritize conserving green spaces, water bodies, and sustainable resource management.