Sıçanlarda eksizyonel olarak oluşturulan yara modelinde Ferula pseudalliaceae Rech. f. (hingedan- hegedan) bitkisinin yara iyileşmesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Ferula pseudalliaceae Rech. f. (hingedan- hegedan) on wound healing in an excisionally induced wound model in rats
- Tez No: 945187
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA, PROF. DR. GÖKHAN OTO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda tıbbi bitki özleri veya bunların saflaştırılmış aktif bileşiklerini içeren yeni yara bakım ürünlerinin yara tedavisindeki etkinliğinin incelenmesine odaklanılmıştır. Bunlardan biri olan Ferula pseudolliaceae Türkiye'de Hakkâri yöresinin yüksek rakımlı dağlarında da yetişen, bölgenin en tipik bitkilerinden bir tanesidir. Bu çalışmada, Ferula pseudalliaceae'nın yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin dört gruplu deneysel tasarımda incelenmesi amaçlandı. Araştırma da 200-220 gram ağırlığındaki 32 adet Wistar albino türü dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar, her grupta 8'er denek olacak şekilde randomize olarak kontrol grubu, vazelin grubu, Ferula pseudalliaceae grubu ve dekspantenol grubu şeklinde dört gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki sıçanların dorsal skapular bölgesinden 1 cm çapında tam kat deri flebi çıkarılarak eksizyonel yara modeli oluşturuldu ve bu ilk yara açılması günü 0. gün olarak kabul edildi. Kontrol grubundaki sıçanların yara bölgesine tedavi uygulanmazken; Ferula pseudalliaceae ve vazelin grubundaki sıçanların yara bölgesine 14 gün boyunca günde bir kere lokal tedavi uygulandı. Yara alanlarını değerlendirmek amacıyla 0., 3., 7., 14. günlerde yara alanları asetat kağıdına çizilerek AutoCAD programıyla alan hesaplamaları ve 3., 7., 14. gün alınan doku örneklerinde histopatolojik inceleme yapıldı. Tüm gruplardaki sıçanlar 14 gün sonra sakrifiye edildi. Tüm sıçanlarda 14. günde kan örneği ve 3., 7. ve 14. günlerde doku örnekleri alınarak histopatolojik ve biyokimyasal analizler yapıldı. Ferula pseudalliaceae grubunda, kontrol ve vazelin gruplarına göre daha hızlı, dekspantenol grubu ile benzer bir iyileşme meydana geldi. Hücresel düzeyde, fibroblast yoğunluğu, reepitelizasyon ve vaskülarizasyon gibi iyileşme parametrelerinde Ferula pseudalliaceae grubu, dekspantenol grubu ile istatistiksel olarak benzerlik göstermiştir. Biyokimyasal analizlerde, Ferula pseudalliaceae grubunun IL-6 düzeylerinde belirgin bir artış gösterdiği, hematolojik parametrelerde ise trombosit düzeylerinde artış olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak Ferula pseudalliaceae'nın yara iyileşmesini dekspantenol'e benzer bir şekilde hızlandırdığı ve biyokimyasal parametreleri olumlu yönde etkilediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing attention has been given to investigating the effectiveness of new wound care products containing medicinal plant extracts or their purified active compounds in wound treatment. One such plant, Ferula pseudalliaceae, is among the most characteristic species of the Hakkâri region in Turkey, growing naturally in the high-altitude mountains of the area. This study aimed to investigate the effects of Ferula pseudalliaceae on wound healing using a four-group experimental design. A total of 32 female Wistar albino rats, each weighing between 200–220 grams, were used in the research. The rats were randomly divided into four groups (n=8 per group): control group, Vaseline group, Ferula pseudalliaceae group, and dexpanthenol group. A full-thickness skin flap, 1 cm in diameter, was excised from the dorsal scapular region of all rats to create an excisional wound model, with the day of wound creation considered as day 0. No treatment was applied to the control group, while the Ferula pseudalliaceae and Vaseline groups received topical treatment once daily for 14 days. Wound areas were measured on days 0, 3, 7, and 14 by tracing onto acetate sheets, and the surface area was calculated using AutoCAD software. Tissue samples were collected on days 3, 7, and 14 for histopathological analysis. All rats were sacrificed on day 14, and both blood and tissue samples were collected for biochemical and histopathological evaluations. The Ferula pseudalliaceae group showed faster healing compared to the control and Vaseline groups, with a healing pattern similar to the dexpanthenol group. At the cellular level, parameters such as fibroblast density, re-epithelialization, and vascularization in the Ferula pseudalliaceae group were statistically similar to those in the dexpanthenol group. Biochemical analyses indicated a notable effect of Ferula pseudalliaceae on IL-6 levels and an increase in platelet counts among hematological parameters. In conclusion, Ferula pseudalliaceae was found to accelerate wound healing in a manner comparable to dexpanthenol and to have positive effects on biochemical parameters.