Kişilik özellikleri ile okul reddi arasındaki ilişkide öz düzenleme becerisinin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of self-regulation skills in the relationship between personality traits and school refusal
- Tez No: 945193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, lise öğrencilerinde okul reddi davranışının kişilik özellikleriyle ilişkisinde öz düzenleme becerisinin aracı rolü ve değişkenler arasındaki yordama durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Niğde ilinde eğitimine devam eden, 1131 ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Beş Faktör Kişilik Ölçeği, Okul Reddi Değerlendirme Ölçeği, Algılanan Öz Düzenleme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Bu araştırmada lise öğrencilerinin kişilik özellikleri ile okul reddi arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel model; bu ilişkide öz düzenlemenin aracılık rolünü tespit etmek için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, düşük öz düzenleme becerisinin ve belirli kişilik özelliklerinin (yüksek nevrotizm, düşük dışadönüklük) okul reddiyle ilişkili olduğu görülmüştür. Kişilik özellikleri hem öz düzenleme becerisinin hem de okul reddinin anlamlı yordayıcısıdır. Aynı zamanda kişilik özellikleri ile okul reddi arasındaki ilişkide öz düzenleme becerisinin kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu bulgular, literatüre dayanılarak tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between personality traits and school refusal behaviors among high school students, as well as the mediating role of self-regulation in this relationship. The sample of the study consisted of 1131 secondary education students studying in Niğde province. Research data were collected using the Big Five Personality Scale, School Refusal Assessment Scale, Perceived Self-Regulation Scale, and a Personal Information Form. In this study, a relational model was used to examine the relationship between high school students' personality traits and school refusal, and a structural equation model was used to determine the mediating role of self-regulation in this relationship. The findings revealed that low self-regulation skills and certain personality traits (high neuroticism, low extraversion) were associated with school refusal. Personality traits were found to be significant predictors of both self-regulation skills and school refusal. Additionally, it was determined that self-regulation had a partial mediating role in the relationship between personality traits and school refusal. These findings were discussed based on the literature, and suggestions were provided.