Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı tanısında non-invaziv fibrozis skorlamaları, transient elastografi verileri ve histopatolojik bulguların uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the concordance between non-invasive fibrosis scores, transient elastography data, and histopathological findings in the diagnosis of non-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 945214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı tanısında non-invaziv fibrozis skorlamaları, transient elastografi verileri ve histopatolojik bulguların uyumunun değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), obezite ve metabolik sendrom prevalansındaki artışa paralel olarak tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Tanıda altın standart yöntem karaciğer biyopsisi olsa da; invaziv yapısı, komplikasyon riski ve maliyeti nedeniyle, non-invaziv yöntemlerin önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, FIB-4, APRI, NFS, FAST skoru ve transient elastografi (FibroScan) verilerinin histopatolojik bulgularla uyumu ve ileri fibrozisi öngörmedeki tanısal performansları karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 102'si biyopsi ile doğrulanmış toplam 200 NAFLD hastası dahil edildi. Her hastada FIB-4, APRI, NFS, FAST skorları hesaplandı. 102 hasta biyopsi bulgularına, 98 hasta ise FibroScan verilerine göre F0-F2 (hafif fibrozis) ve F3-F4 (ileri fibrozis) olarak gruplandırıldı. Skorların ve parametrelerin tanısal performansları AUROC analizleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the concordance between non-invasive fibrosis scores, transient elastography data, and histopathological findings in the diagnosis of Non-Alcoholic Fatty Liver Disease Introduction and Aim: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) has become a significant global public health issue in parallel with the increasing prevalence of obesity and metabolic syndrome. Although liver biopsy is considered as the gold standard for diagnosis, the invasive nature, risk of complications, and cost have increased the need for non-invasive methods. This study aimed to evaluate the diagnostic performance of FIB-4, APRI, NFS, FAST scores, and transient elastography (FibroScan) findings in predicting advanced fibrosis and their concordance with histopathological results. Materials and Methods: A total of 200 NAFLD patients were included, 102 of whom were biopsy-proven. FIB-4, APRI, NFS, and FAST scores were calculated for each patient. Based on biopsy results in 102 patients and FibroScan data in 98 patients, patients were grouped as F0-F2 (mild fibrosis) and F3-F4 (advanced fibrosis). The diagnostic performance of each score and parameter was compared using AUROC analysis.