MAFLD ve NAFLD hastalarındanon-invazif skorlamaların ve metabolik parametlerin karşılaştırılması
A comparison of non-invasive scoring systems and metabolic parameters in patients with MAFLD and NAFLD
- Tez No: 942738
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHBAB, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE HOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, MAFLD (Metabolic dysfunction-associated fatty liver disease ) ve NAFLD ( nonalcoholic fatty liver disease) tanı kriterlerine göre sınıflandırılan bireylerde hematolojik, biyokimyasal parametreler ile oranlar, indeksler, non-invazif skorlama sistemlerinin karşılaştırılması ve MAFLD tanı sisteminin klinik belirteçler açısından üstünlüklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tanımlayıcı ve kesitsel çalışmaya, 01.10.2021- 08.10.2023 tarihleri arasında karaciğer steatozu tanısıyla izlenen 367 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar, MAFLD ve NAFLD tanı kriterlerine göre iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastaların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, 13 hematolojik ve biyokimyasal parametreleri ile noninvazif fibrozis skorlama sistemleri, oranlar ve indeksler retrospektif olarak elektronik tıbbi kayıtlar üzerinden analiz edilmiştir. Ayrıca, MAFLD varlığını öngörmede etkili olan bağımsız prediktörlerin belirlenmesi amacıyla lojistik regresyon ve ROC analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare hematological and biochemical parameters, ratios, indices, and noninvasive scoring systems in individuals classified according to the diagnostic criteria of metabolic dysfunction-associated fatty liver disease (MAFLD) and nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD), and to evaluate the clinical superiority of the MAFLD diagnostic system in terms of metabolic and inflammatory markers. Materials and Methods:This retrospective, descriptive, and cross-sectional study included 367 patients diagnosed with hepatic steatosis between October 1, 2021, and October 8, 2023. The patients were divided into two groups based on the diagnostic criteria for MAFLD and NAFLD. Demographic characteristics, anthropometric measurements, hematological and biochemical parameters, noninvasive fibrosis scoring systems, ratios, and indices of all patients were 15 retrospectively analyzed using electronic medical records. In addition, logistic regression and ROC analyses were performed to identify independent predictors of MAFLD.