Kitle kaynaklı farklı veriler kullanılarak kültürel ekosistem hizmetlerinin açık kaynaklı mekânsal modellenmesi
Open-source spatial modeling of cultural ecosystem services using crowdsourced data
- Tez No: 945245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sürdürülebilir kentlerin ve doğal kaynak yönetiminin önemli bir unsuru olan ekosistem hizmetleri, insan kullanımı ile doğal ekosistemler arasındaki etkileşimleri anlamaya ve değerlendirmeye katkı sağlar. Peyzajlar, doğal ve kültürel değerleri bünyesinde barındıran, çeşitli karakterdeki ekosistemlerin bir araya geldiği alanlardır. Bu peyzaj tiplerinin, özellikle kültürel ekosistem hizmetleri kapsamında sunduğu faydaların ve hizmetlerin modellenmesi, ekolojik-sosyal ilişkilerin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu çalışmada, Seyhan Havzası için Coğrafi Bilgi Sistemleri ve bir makine öğrenme algoritması olan maksimum entropi (MaxEnt) modeli kullanılarak farklı tür ve kaynaklı verilerden elde edilen kültürel ekosistem hizmetlerinin mekansal modellenmesi amaçlanmıştır. Modelleme sürecinde arazi kullanımı, yol ağları, su yüzeyleri, dini yapılar, spor ve rekreasyon alanları ile turizm yapılarını içeren peyzaj değerleri ve insan kullanımı verileri temel girdi olarak sunulmuştur. Seyhan Havzası'nın kültürel ekosistem hizmetleri; kültürel miras, spor/rekreasyon, dini/ruhani değerler ve doğal alan/manzara estetiği olmak üzere dört ana başlıkta sınıflandırılarak haritalandırılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar kültürel ekosistem hizmetlerinin potansiyel dağılımını ortaya koyarak, turizm, korunan alanların planlanması ve yönetimi için yerel yönetimler ve karar vericilere önemli bir temel sağlayacaktır. Bununla birlikte, rekreasyon, turizm ve estetik gibi maddi olmayan faydaların ortaya konması, peyzajın ekolojik ve sosyo-kültürel işlevleri doğrultusunda sürdürülebilir planlama yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecosystem services, which are a crucial component of sustainable urban development and natural resource management, significantly contribute to understanding and evaluating the interactions between human activities and natural ecosystems. Landscapes encompass diverse ecosystems characterized by both natural and cultural significance. Modeling the benefits and services provided by these landscapes, particularly within the domain of cultural ecosystem services, facilitates a deeper comprehension of ecological-social dynamics. This study aims to spatially model cultural ecosystem services in the Seyhan Basin using Geographic Information Systems (GIS) and the Maximum Entropy (MaxEnt) machine learning algorithm. Key inputs for the modeling process include data on land use, transportation networks, water bodies, religious structures, sports and recreation areas, and tourism/related infrastructures. The cultural ecosystem services of the Seyhan Basin are categorized into four primary themes: cultural heritage, sports and recreation, religious and spiritual values, and natural area and landscape aesthetics. The results of this study provide critical insights into the potential spatial distribution of cultural ecosystem services, offering a robust foundation for local authorities and decision-makers in tourism planning, protected area management, and sustainable urban development. Moreover, the identification of intangible benefits such as recreation, tourism and aesthetics contributes to the development of sustainable planning approaches in line with the ecological and socio-cultural functions of the landscape.