Kesir dereceli sistemlerde zaman cevabı özelliklerine dayalı PID kontrolör tasarımı
PID controller design based on time response characteristics in fractional order systems
  1. Tez No: 945257
  2. Yazar: HASAN SARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, kesir dereceli sistemler için zaman tepkisi özelliklerine dayalı Orantılı-İntegral-Türev (PID) kontrolör tasarımını ve ele almaktadır. Kesirli mertebeden sistemlerin dinamik davranışlarının karmaşıklığı nedeniyle geleneksel kontrol yöntemleri kullanılarak kontrol edilmesi zordur. Bu çalışmada, istenen sistem performansını ve kararlılığını sağlamak için PID kontrolör tasarımına bir ayar noktası filtresi entegre edilmiştir. Tasarım süreci sırasında, sistemin zaman tepkisi özellikleri dikkate alınarak uygun PID parametreleri ve filtre katsayıları belirlenir. Tez çalışmasında ilk olarak tamsayı dereceli yaklaşım yöntemleri kullanılarak kesir dereceli sistemlerin matematiksel modelleri incelenmekte ve ardından Geliştirilmiş-Gri Kurt Optimizasyonu tabanlı bir optimizasyon algoritması ile bu sistemler için PID kontrolör parametreleri belirlenmektedir. Önerilen yaklaşım, istenen sistem tepkisine dayalı olarak aşma, yükselme süresi ve yerleşme süresi gibi performans kriterlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Simülasyon sonuçları, önerilen yöntemin sistem performansını iyileştirmedeki etkinliğini göstermektedir. Bu tasarım yaklaşımı, endüstriyel uygulamalarda sıklıkla karşılaşılan karmaşık sistemleri kontrol etmek için önemli bir potansiyel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the design of Proportional-Integral-Derivative (PID) controllers based on time response characteristics for fractional order systems. Fractional-order systems are challenging to control using traditional control methods due to the complexity of their dynamic behaviour. In this study, a set-point filter is integrated into the PID controller design to ensure the desired system performance and stability. During the design process, appropriate PID parameters and filter coefficients are determined by considering the system's time response specifications. İn thesis work first examines the mathematical models of fractional-order systems using integer-order approximation methods and then determines the PID controller parameters for these systems with an Improved-Grey Wolf Optimization-based optimization algorithm. The proposed approach aims to improve performance criteria such as overshoot, rise time, and settling time based on the desired system response. Simulation results demonstrate the effectiveness of the proposed method in improving system performance. This design approach offers significant potential to control complex systems commonly encountered in industrial applications.