Sistemik lupus eritematozus hastalarında Jaccoud artropatisinin sıklığı,klinik özellikleri ve tedavi cevabınınretrospektif değerlendirilmesi:kesitsel, gözlemsel çalışma
Prevalence, clinical characteristics, and therapeutic outcomes of Jaccoud's arthropathy in patients with systemic lupus erythematosus: A cross-sectional, observational study
- Tez No: 945258
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ermiş Çınar I. Sistemik Lupus Eritematozus Hastalarında Jaccoud Artropatisinin Sıklığı, Klinik Özellikleri ve Tedavi Cevabının Retrospektif Değerlendirilmesi: Kesitsel, Gözlemsel Çalışma. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi. Ankara, 2025. Çalışmanın amacı, Jaccoud Artropatisi (JA) saptanan Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) hastalarının sıklığı, klinik ve radyolojik özellikleri ile JA gelişiminde etkili olabilecek demografik, klinik, laboratuvar risk faktörlerinin ve tedavi tercihlerinin analizidir. Çalışmaya, Nisan 2024 – Aralık 2024 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Romatoloji Polikliniğine başvuran dahil etme kriterlerini sağlayan 98 SLE hastası alındı. Retrospektif olarak toplanan veriler uygun istatistik yöntemlerle analiz edildi. 98 hastanın 10'unda (%10) JA mevcuttu. 1 hastada (%10) SLE tanısından önce, 2 hastada (%20) SLE tanısıyla eş zamanlı JA saptandı. Hastaların tanı anından bu yana JA fark etme süresi ortalama 7,5 yıl (±6.1, ortanca: 9,5, min: -1, max: 16) olarak hesaplandı. En sık PİF (%80), ikinci sıklıkta el bileği ve ayak bileği (%40), üçüncü sıklıkta MKF ve diz (%30) tutulumu görüldü. Hastaların konvansiyonel grafilerinin tamamında (%100) erozyon saptanmazken; MR görüntüleri olan 7 hastanın 7'sinde (%100) sinovit, 6'sında (%85.7) tenosinovit, 3'ünde (%42.8) subluksasyon, 1 tanesinde (%14.3) milimetrik erozyon saptandı. JA hastalarında HAQ skoru ortalama 0.3 (±0,46) olarak hesaplandı. Hastaların ortalama SDI skoru 5.6 (± 3.37), SLEDAI skoru 4,5 (±5.72, ort. 2 min: 0, maks:18), HAQ skoru 0.3 (±0,46) olarak hesaplandı. JA hastalarında, JA dışı artriti ve artraljisi olan hastalara kıyasla 11.9 kat daha sık serözit varlığı saptandı. (p=0.005) Nörolojik tutulum; JA grubunda JA dışı eklem tutulumu olan hastalara karşılaştırıldığında 8.5 kat daha yüksek saptandı. (p=0.02) JA hastalarında,JA dışı artritsaptanan gruba kıyasla SS-B pozitifliği (p=0.05), tanı anında C4 düşüklüğü (p=0.004), tanı anından bu yana lenfopeni (p=0.02) daha sık görüldü.
Özet (Çeviri)
Ermiş Çınar I. Prevalence, Clinical Characteristics, and Treatment Response of Jaccoud's Arthropathy in Patients with Systemic Lupus Erythematosus: A Cross-sectional, Observational Study. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Specialty Thesis. Ankara, 2025. The aim of this study was to analyze the prevalence, clinical and radiological features of Jaccoud's Arthropathy (JA) in patients with Systemic Lupus Erythematosus (SLE), as well as to evaluate demographic, clinical, and laboratory risk factors and treatment preferences potentially associated with the development of JA. The study included 98 SLE patients who met the inclusion criteria and presented to the Hacettepe University Rheumatology Outpatient Clinic between April 2024 and December 2024. Data collected retrospectively were analyzed using appropriate statistical methods. JA was identified in 10 out of 98 patients (10%). JA was detected before the diagnosis of SLE in 1 patient (10%), and simultaneously with the diagnosis in 2 patients (20%). The average time from SLE diagnosis to JA recognition was 7.5 years (±6.1, median: 9.5, min: -1, max: 16). The most frequently involved joint was the PIP (80%), followed by the wrist and ankle (40%), and then the MCP and knee (30%). No erosions were observed in conventional radiographs of any patients (100%). However, among the 7 patients with MRI scans, synovitis was present in all (100%), tenosynovitis in 6 (85.7%), subluxation in 3 (42.8%), and millimetric erosion in 1 (14.3%).The mean HAQ score in JA patients was 0.3 (±0.46). The average SDI score was 5.6 (±3.37), the mean SLEDAI score was 4.5 (±5.72, median: 2, min: 0, max: 18), and the HAQ score was 0.3 (±0.46). Compared to patients with non-JA arthritis or arthralgia, those with JA were 11.9 times more likely to have serositis (p=0.005). Neurological involvement was 8.5 times more common in the JA group compared to patients with non-JA joint involvement (p=0.02). Additionally, JA patients had significantly higher rates of SS- B positivity (p=0.05), low C4 levels at diagnosis (p=0.004), and lymphopenia since diagnosis (p=0.02) compared to the non-JA arthritis group.