Kâsâni'nin Bedâi'u's-Sanâi' adlı eserindeki İmam Şafii'ye ait görüşlerin tespit ve tahkiki (Nikâh ve talâk bağlamında)
The evaluation and analysis of Shāfī's views in Kāsāni's book called Bedāi' al-Sanāī' (In the context of marriage and divorce)
- Tez No: 945272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Öteden beri ilim meclislerinde büyük ilgi gören ve okutulan Bedâiu's-Sanâi' fî Tertîbi'ş-Şerâi' adlı eser, taşıdığı ilmî değere uygun olarak yalnızca Hanefî mezhebine ait görüşleri değil, diğer mezheplere mensup âlimlerin görüşlerini de ele almakta ve değerlendirmektedir. Ancak, farklı mezheplere ait görüşlerin aktarımı sırasında müelliflerin doğrudan mezhebin temel kaynaklarına ulaşamaması, kavramsal karışıklıklar, istinsah hataları, bazı ifadeleri yanlış anlamaları veya hatalı değerlendirmeleri gibi nedenlerle bilgileri eksik veya hatalı nakletme riski bulunmaktadır. Bu durum, okuyucuyu ilgili mezhebin esas kaynaklarından doğrudan öğrenim yerine, farklı bir mezhebin eserinden alıntı yaparak öğrenme ve aktarma konusunda tereddüde düşürebilmektedir. Bu çerçevede, Kâsânî'nin eserinde, özellikle nikâh ve talâk konularında İmam Şâfiî'ye nispet edilen görüşlerin yeterince incelenmemiş olması ve bu görüşlerin gerçekten İmam Şâfiî'ye ait olduğunun teyidine duyulan ihtiyaç, çalışmamızın temel motivasyonunu oluşturmuştur. Bu doğrultuda, tümevarım yöntemi kullanılarak eserde yer alan veriler tespit edilmiş, betimsel analiz yöntemiyle her bir veri ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde, Kâsânî'nin İmam Şâfiî'ye nispet ettiği görüşlerin büyük çoğunluğunun isabetli olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, on (10) görüşte isabetli bir aktarımda bulunmadığı, yirmi (20) görüşte ise eksik veya dikkatsiz bir nakil yaptığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bu bulgular ışığında, Kâsânî'nin görüşlerinin doğruluğu değerlendirilmiş ve İmam Şâfiî'nin sahih görüşlerinin eserde ne derece doğru aktarıldığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The work Badāʾiʿ al-Ṣanāʾiʿ fī Tartīb al-Sharāʾiʿ, which has long attracted great interest and has been studied extensively in scholarly circles, not only presents the views of the Ḥanafī school but also discusses and evaluates the opinions of scholars from other madhhabs. However, in the process of transmitting these views, there is a risk of incorrect or incomplete transmission due to various factors, such as the author's inability to access the primary sources of the respective schools, conceptual ambiguities, copyist errors, misinterpretations, or flawed evaluations. Such issues may lead readers to hesitation when learning or conveying the positions of other madhhabs through a source belonging to a different legal tradition. Within this framework, the insufficient examination of the views attributed to Imām al-Shāfiʿī—particularly in matters of marriage (nikāḥ) and divorce (ṭalāq)—and the need to verify the authenticity of these attributions constitute the primary motivation for this study. Accordingly, data from the text were identified through inductive methodology, and each datum was analyzed in detail using descriptive analysis and then subjected to comparative evaluation. The findings of the study indicate that the majority of the views attributed by al-Kāsānī to Imām al-Shāfiʿī are accurately transmitted. However, it was observed that ten (10) of these attributions are inaccurate, while twenty (20) contain omissions or reflect a lack of precision in transmission. In light of these findings, the reliability of al-Kāsānī's attributions has been assessed, and the degree to which Imām al-Shāfiʿī's authentic views are correctly reflected in the work has been demonstrated.