Âşık Mansur Alyansoğlu'nun hayatı, sanatı ve şiirleri
Âşık Mansur Alyansoğlu life, art, poems
- Tez No: 945271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAGIP ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada âşık edebiyatının günümüzdeki önemli temsilcilerinden biri olan Âşık Mansur Alyansoğlu'nun hayatı, sanatı ve şiirleri ele alınmaktadır. Çalışma giriş, iki bölüm, şiir metinleri, sonuç, kaynakça ve eklerden meydana gelmektedir. Giriş kısmı“Araştırmanın Konusu, Kapsamı”,“Araştırmanın Yöntemi”ve“Temel Kavramlar”başlıklarından oluşmaktadır. İlk başlık altında çalışmanın konusu ve amacına değinilmiştir. Araştırmanın yöntemi kısmında çalışmanın ön hazırlık dönemi, kaynak kişi grubu, kullanılan teknik ve araçlar hakkında bilgi verilmiştir.“Temel Kavramlar”kısmında ise araştırma konusuyla bağlantılı olan âşık, âşık edebiyatı, bade içme, mahlas/mahlas alma kavramlarına yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü“Âşık Mansur Alyansoğlu'nun Hayatı, Edebî Şahsiyeti, Şiirlerinin Üretim ve Tüketim Bağlamı”adını taşımaktadır. Bu bölümün ilk kısmında Âşık ile yaptığımız görüşmeler sonucunda elde edilen veriler“Âşık Mansur Alyansoğlu'nun Hayatı, Âşıklığı/ Şairliği, Hikâyeciliği ve Yayın Dünyasındaki Yeri”başlığı altında detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci kısmı ise“Âşık Mansur Alyansoğlu'nun Şiirlerinin Üretim ve Tüketim Bağlamı”adı altında incelenmiştir. İkinci bölüm“Âşık Mansur Alyansoğlu'nun Şiirlerinin Şekil, Yapı ve Muhteva Özellikleri”başlığını taşımaktadır. Bu başlık altında önce şiirler“Şekil ve Yapı”bakımından incelenmiştir. İncelenen şiirler“Ahenk Unsurları”başlığı altında;“Hece Ölçüsü, Ayak, Kafiye, Kafiye Şeması, Redif, Durak, Tekrarlar”,“Nazım Şekilleri ve Türleri”,“Nazım Birimi”,“Anlatım Özellikleri”ve“Edebî Sanatlar”başlıkları altında incelenmiştir. Her başlık da kendi içinde alt başlıklara ayrılarak inceleme ve tahlil yapılmıştır.“Âşık Mansur Alyansoğlu'nun Şiirlerinin Muhteva Özellikleri”başlıklı kısımda ise şiirler konularına göre“Şiirlerde İncelenen Konular”ve“Şiirlerde Geçen Özel İsimler”olarak iki başlık altında incelenerek tahlil edilmiştir. Çalışmanın devamında“Şiirler ve Üretim-Tüketim Bağlamları”başlığı altında Âşığın şiirleri ve atışmalarına yer verilmiştir. Bu kısımda kayıtlı olan ve tespit edebildiğimiz şiirlerin bazılarının yazılış hikâyesi de ilgili şiirin altında verilmiştir. Çalışma,“Sonuç”,“Kaynakça”,“Kaynak Kişi Dizini”ve“Ekler”ile sona ermektedir.“Ekler”in içerisinde“Fotoğraflar”da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, art, and poems of Âşık Mansur Alyansoğlu, one of the prominent representatives of contemporary Âşık literature, are examined. The study consists of an introduction, two main chapters, poem texts, conclusion, references, and appendices. The introduction section is composed of the titles“Subject and Scope of the Research,”“Research Method,”and“Basic Concepts.”The first title addresses the subject and aim of the study. The research method section provides information about the preliminary period of the study, the source group, and the techniques and tools used. In the“Basic Concepts”section, concepts related to the research topic such as Âşık, Âşık literature, wine drinking (bade içme), pseudonyms (mahlas), and the act of taking a pseudonym are discussed. The first chapter of the study is titled“The Life, Literary Personality, and the Context of Production and Consumption of Âşık Mansur Alyansoğlu's Poems.”The first part of this chapter analyzes, in detail, the data obtained from interviews with the ashik under the heading“The Life, Âşık /Poetic Identity, Storytelling and Place in the Publishing World of Âşık Mansur Alyansoğlu.”The second part is titled“The Context of Production and Consumption of Âşık Mansur Alyansoğlu's Poems.”The second chapter is titled“The Form, Structure, and Content Characteristics of Âşık Mansur Alyansoğlu's Poems.”Under this heading, the poems are first examined in terms of“Form and Structure.”The analyzed poems are evaluated under the headings“Prosodic Elements”(including“Meter, Foot, Rhyme, Rhyme Scheme, Redif, Pause, Repetitions”),“Verse Forms and Types,”“Verse Unit,”“Narrative Features,”and“Literary Devices.”Each title is analyzed in depth through its own subheadings. In the section titled“Content Characteristics of Âşık Mansur Alyansoğlu's Poems,”the poems are analyzed according to their topics under the subheadings“Themes in the Poems”and“Proper Names in the Poems.”In the continuation of the study, under the heading“Poems and ProductionConsumption Contexts,”the ashik's poems and verbal duels (atışma) are examined. In this section, the background stories of the poems we could identify are included beneath the relevant poems. The study concludes with the sections“Conclusion,”“References,”“Index of Source Persons,”and“Appendices.”The“Appendices”include "Photographs.