Beyaz kas hastalıklı kuzularda tiyol-disülfit dengesi, total oksidan-antioksidan kapasite ve bazı biyokimyasal parametrelerin araştırılması
Investigation of thiol-diosulfite balance, total oxidant-antioxidant capacity and some biochemical parameters in lambs with white muscle disease
- Tez No: 945280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kuzuların Beyaz Kas Hastalığı veya muskuler distrofi, selenyum ve E vitamini noksanlığına bağlı olarak şekillenen, iskelet kası, kalp kası ve diyaframda hyalin dejenerasyonu ile karakterize enzootik, nutrisyonel bir hastalıktır. Bu çalışmada beyaz kas hastalıklı kuzularda tiyol/disülfit denge (TDD) parametreleri, total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK), oksidatif stres indeksi (OSİ), kardiyak troponin I (cTnI) seviyeleri ve CK-MB, AST ve LDH aktiviteleri belirlenerek, bu parametrelerin tanıdaki etkinliklerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini; Siirt ilinde farklı bölgelerdeki 1-8 haftalık 25 adet beyaz kas hastalık semptomu gösteren ve 10 adet sağlıklı olmak üzere toplam 35 baş kuzu oluşturacaktır. Hayvanların tümünün rutin klinik muayenesi yapıldıktan sonra klinik olarak beyaz kas hastalığı teşhisi konan kuzuların ve sağlıklı kuzuların vena jugularis inden yöntemine uygun olarak kan örnekleri alınacak ve kanlar 3000 devir/10 dk santrifüj edilerek serumları çıkartılacaktır. Sağlıklı ve beyaz kas hastalıklı kuzulardan alınan kan örneklerinde TAK, TOK, Total tiyol (TT), nativ tiyol (NT) ve cTnI analizleri ticari kit kullanılarak, üretici firmanın önerdiği test prosedürüne uygun şekilde gerçekleştirilecektir. CK-MB, AST ve LDH aktiviteleri ise otoanalizörde belirlenecektir. OSİ düzeyleri, Disülfid (Ds) konsantrasyonu ve Ds/NT, Ds/TT ve NT/TT oranları formülle hesaplanacaktır. Elde edilen veriler SPSS 26 paket yazılımı kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
White muscle disease or muscular dystrophy of lambs is an enzootic, nutritional disease characterized by hyaline degeneration of skeletal muscle, cardiac muscle and diaphragm due to selenium and vitamin E deficiency. In this study, it was aimed to determine thiol/disulfide balance (TDD) parameters, total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), oxidative stress index (OSI), cardiac troponin I (cTnI) levels and CK-MB, AST and LDH activities in lambs with white muscle disease and to reveal the diagnostic efficiency of these parameters. The animal material of the study will consist of a total of 35 lambs, 25 1-8 week old lambs with white muscle disease symptoms and 10 healthy lambs from different regions of Siirt province. After routine clinical examination of all animals, blood samples will be taken from the vena jugularis of clinically diagnosed lambs with white muscle disease and healthy lambs in accordance with the method and the blood will be centrifuged at 3000 rpm/10 min and serum will be removed. TAC, TOC, Total thiol (TT), native thiol (NT) and cTnI analyses will be performed in blood samples from healthy and white muscle diseased lambs using a commercial kit according to the test procedure recommended by the manufacturer. CK-MB, AST and LDH activities will be determined on an autoanalyzer. OSI levels, Disulfide (Ds) concentration and Ds/NT, Ds/TT and NT/TT ratios will be calculated by formula. The data obtained will be analyzed using SPSS 26 package software.