Polipropilen mikroplastikleri venanoplastiklerinin fare TM3 leydighücrelerinde steroidojenik akut düzenleyiciprotein (StAR) ekspresyonu üzerindeki etkilerininincelenmesi
Investigation of the effects of polypropylene microplastics and nanoplastics on the expression of steroidogenic acute regulatory protein (StAR) in mouse tm3 leydig cells
  1. Tez No: 945296
  2. Yazar: RUKİYE ŞEYMA BAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Plastik tüketiminin artmasıyla birlikte mikroplastikler (MP) çevreye yayılmış ve insan sağlığı üzerinde potansiyel riskler oluşturmuştur. MP'lerin kan, plasenta, bağırsak ve akciğer gibi organlarda tespit edilmesi, özellikle hormon dengesini bozabilecek etkileri nedeniyle dikkat çekmektedir. Testosteron üretiminin ilk aşamasında görev alan Steroidojenik Akut Düzenleyici Protein (StAR), testiküler steroidogenezde önemli bir rol üstlenmektedir. Dünya çapında yaygın olarak kullanılan polipropilen (PP), düşük yoğunluğu ve kimyasal direnç gibi özellikleri sayesinde gıda ambalajları, tıbbi malzemeler ve laboratuvar ekipmanlarında sıkça tercih edilmektedir. Ancak PP'nin mikroplastik formu çevreye yayıldığında ekosistemler üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. PP genellikle güvenli bir malzeme olarak kabul edilse de, bazı araştırmalar yüksek sıcaklığa maruz kaldığında toksisite gösterebileceğini öne sürmektedir. Ayrıca, mikroplastiklerin biyolojik sistemler üzerindeki etkileri, maruz kalma süresi, partikül yoğunluğu ve yüzey yapısı gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada, fare TM3 Leydig hücreleri belirlenen süre ve dozlarda PP kaynaklı mikroplastik (PP-MP) ve nanoplastiklere (PP-NP) maruz bırakılmıştır. Plastik pipetlerden elde edilen bu parçacıkların hücreler üzerindeki etkileri immünofloresan yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar, 24 saat boyunca 50 µg/ml konsantrasyonundaki PP-MP ve PP-NP maruziyetinin Leydig hücrelerinde StAR proteini ekspresyonunu anlamlı derecede artırdığını göstermiştir. Mikroplastiklerin testiküler steroidogenez üzerindeki etkilerine dair literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmakta olup, mevcut bulgular farklı mikroplastik türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu farklılığın, polipropilenin kimyasal yapısı veya yüzey özelliklerinden kaynaklanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of plastics, microplastics have led to environmental pollution and have the potential to harm human health through various pathways. Microplastics have been identified in human organs such as blood, placenta, intestine, and lungs, and particularly affect hormonal balance, leading to various health issues. Steroidogenic Acute Regulatory Protein (StAR) is a protein involved in the first step of testosterone production during testicular steroidogenesis. Polypropylene (PP), widely used worldwide, is preferred in food packaging, medical materials, and laboratory equipment due to its low density and chemical resistance. However, when PP exists in microplastic form, it can negatively impact ecosystems. Although PP is generally considered a safe material, some studies suggest that exposure to high temperatures may lead to toxicity. Additionally, the effects of microplastics on biological systems vary depending on factors such as exposure duration, particle concentration, and surface structure. In this thesis, polypropylene (PP)-derived microplastics (MPs) and nanoplastics (NPs) were applied to mouse TM3 Leydig cells at different concentrations (10 µg/ml and 50 µg/ml) and durations (24 and 48 hours). The PP-MPs and PP-NPs were obtained using plastic pipettes. After application, the expression of StAR protein in Leydig cells was examined using immunofluorescence staining. The results showed that 50 µg/ml concentration of PP-MPs and PP-NPs significantly increased the expression of StAR protein in Leydig cells after 24 hours. There are no studies in the literature examining the effects of PP-MPs and PP-NPs on steroidogenesis in Leydig cells, and the findings obtained from exposure to different microplastic types differ from our results. It is suggested that this difference may stem from the chemical composition or surface properties of polypropylene.