Kardiyak tamponad ve/veya masif perikardiyal efüzyonla başvuran hastalarda intraperikardiyal basıncın ekokardiyografik bulgular ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between intrapericardial pressure and echocardiographic findings in patients presenting with cardiac tamponade and/or massive pericardial effusion
  1. Tez No: 945297
  2. Yazar: ŞEYDA DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Perikardiyal efüzyon, asemptomatik seyredebildiği gibi, intraperikardiyal basıncın artmasıyla kardiyak kompresyona yol açarak hayatı tehdit eden klinik tablolarla da prezente olabilir. Ekokardiyografi, perikardiyal efüzyon tanısında ve hemodinamik etkilerinin değerlendirilmesinde hızlı ve etkili bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmada, perikardiyal efüzyon ve/veya perikardiyal tamponad nedeniyle başvuran ve terapötik perikardiyosentez uygulanan hastalarda, intraperikardiyal basınç ile ekokardiyografik ve hemodinamik parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ekim 2023 ile Mart 2025 tarihleri arasında tek merkezde prospektif olarak yürütülmüştür. Perikardiyal efüzyon ve/veya tamponad tanısıyla yatan ve sorumlu hekimlerce başarılı perikardiyosentez uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Ekokardiyografi rehberliğinde gerçekleştirilen perikardiyosentez işlemi sırasında, kateter ucundan intraperikardiyal basınç ölçümleri yapılmıştır. Hastaların işlem öncesi ve sonrası ekokardiyografik bulguları, invaziv kan basıncı izlemleri ve elektrokardiyografik verileri karşılaştırılarak intraperikardiyal basınçla ilişkileri analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 70 ± 13,5 yıl olan toplam 27 hasta dahil edilmiştir. Perikardiyosentez öncesi perikardiyal sıvı miktarı ortalama 32,9 ± 11,3 mm olarak ölçülmüştür. İşlem öncesi intraperikardiyal basınç 8,9 ± 7,4 mmHg iken, işlem sonrası bu değer 2,0 ± 8,2 mmHg'ye düşmüştür (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Pericardial effusion may be asymptomatic or may present with life-threatening clinical conditions due to increased intrapericardial pressure leading to cardiac compression. Echocardiography is a rapid and effective imaging modality for the diagnosis of pericardial effusion and assessment of its hemodynamic consequences. In this study, we aimed to investigate the relationship between intrapericardial pressure and echocardiographic and hemodynamic parameters in patients who presented with pericardial effusion and/or cardiac tamponade and underwent therapeutic pericardiocentesis. Materials and Methods: This prospective, single-center study was conducted between October 2023 and March 2025. Patients diagnosed with pericardial effusion and/or tamponade who underwent successful pericardiocentesis by the attending physicians were included. Intrapericardial pressure measurements were performed through the catheter tip during echocardiography-guided pericardiocentesis. Echocardiographic findings, invasive blood pressure monitoring data, and electrocardiographic measurements obtained before and after the procedure were compared and analyzed in relation to intrapericardial pressure. Results: A total of 27 patients with a mean age of 70 ± 13.5 years were included. The mean pericardial fluid thickness measured prior to pericardiocentesis was 32.9 ± 11.3 mm. Intrapericardial pressure decreased from 8.9 ± 7.4 mmHg before the procedure to 2.0 ± 8.2 mmHg after the procedure (p=0.001).