Tekrarlı yükler altında kum zeminlerde boşluk suyu basıncı gelişiminin hibrit ve sembolik regresyon yöntemleriyle modellenmesi
Hybrid and symbolic regression-based modeling of pore water pressure generation in sands under cyclic loading
- Tez No: 945308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL BEKİR AFACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Doygun kum zeminlerde tekrarlı kayma gerilmeleri altında gelişen boşluk suyu basıncı artışı, zeminin efektif gerilmesini azaltarak sıvılaşma davranışını tetikleyen temel mekanizmalardan biridir. Bu sürecin doğru modellenmesi, mühendislik uygulamalarında zemin davranışının güvenilir biçimde öngörülebilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, mevcut literatürde yer alan ampirik boşluk suyu basıncı modelleri incelenmiş gerilme kontrollü dinamik üç eksenli deneylerden elde edilen veriler temel alınarak yeni iki model önerilmiştir. Geliştirilen modeller, literatürden derlenen deneysel veri setleri kullanılarak oluşturulmuş ve daha önce yüksek lisans kapsamında gerçekleştirilen laboratuvar deneyleriyle karşılaştırılarak test edilmiştir. Modellerin tahmin performansı istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş ve mevcut literatür modelleriyle karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen modellerin çeşitli zemin koşulları altında güvenilir ve uygulanabilir bir yapı sunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in pore water pressure induced by cyclic shear stresses in saturated sandy soils is one of the fundamental mechanisms that triggers liquefaction by reducing the effective stress within the soil. Accurate modeling of this process is critical for reliably predicting soil behavior in geotechnical engineering applications. In this doctoral study, empirical pore water pressure models available in the literature were reviewed, and two new models were proposed based on data obtained from stress-controlled cyclic triaxial tests. The developed models were constructed using experimental datasets compiled from the literature and were tested by comparison with laboratory experiments previously conducted within the scope of a master's thesis. The predictive performance of the models was evaluated using statistical methods and benchmarked against existing models from the literature. The results demonstrate that the proposed models offer a reliable and applicable framework for predicting pore pressure generation under various soil conditions.