Silt tabakalı kum zeminlerin tekrarlı yükler altındaki dinamik davranışları
Dynamic behaviors of sands including silt layers under cyclic loads
  1. Tez No: 166397
  2. Yazar: HÜSEYİN TUNÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
SILT TABAKALI KUM ZEMİNLERİN TEKRARLI YÜKLER ALTINDAKİ DİNAMİK DAVRANIŞLARI ÖZET Son yıllarda yaşanan 1995, Kobe ve 1999, Kocaeli gibi büyük depremlerde siltli kum veya kumlu süt zeminlerde meydana gelen sıvüaşma olayları tekrarlı yüklerin zeminlerde oluşturduğu dinamik etkinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Ülkemizde son yıllarda yaşanan en büyük depremlerden biri olan 1999, Kocaeli depreminin zeminde neden olduğu taşıma gücü kayıpları ve sıvüaşma nedeniyle, yapüarda önemli hasarlar meydana gelmiş, can ve mal kayıpları olmuştur. Bu sebeple deprem bölgesinde bulunan yapüarm temel altı zeminlerinin tekrarlı yükler altındaki davranışlarının incelenmesi gerekir. Özeüikle zemin tabakalarının deprem yükleri etkisi altındaki dinamik davranış özellilerinin bilinmesi gerekir. Bu yüzden zemin tabakalarının deprem yükleri altındaki gerilme şekü değiştirme ilişküeri ve dinamik mukavemet özelliklerinin farklı konsolidasyon ve gerilme koşulları alünda laboratuar deneyleriyle belirlenmesi gerekmektedir. Dinamik burulmah kesme deney aletinde, plastisite indisi % 18 olan süt numuneleri ve kum numuneleri kuUanüarak süt tabakalı ve tabakasız (sadece kum) zeminlerle artan tekrarlı kayma gerilmesi oranlarında dinamik deneyler yapılmıştır. Deneylerde konsolidasyon basıncı izotropik olarak 100 kPa uygulanmıştır. Konsolidasyonun tamamlanmasının ardından 0.10 Hz frekansında sinüzoidal burulma dinamik yükleme üe numuneler kesilmiştir. Numunelerde oluşan kalıcı deformasyonlar ve boşluk suyu basmcı oram değişimi deney boyunca kaydedilmiştir. Bu çalışma kapsamında yapüan dinamik deneyler, JICA projesi kapsamında istanbul Teknik Üniversitesi Zemin Mekaniği Laboratuan'na getirilen içi boş süindirik burulmah kesme deney aletiyle gerçekleştirümiştir. Deney sistemi, düşey eksenel Fz, burulma momenti T, iç hücre basmcı Pi, ve dış hücre basmcı Po ve dış kuvveüerinin otomatik olarak ölçülüp kaydedilmesinin yanı sıra; düşey eksenel yer değiştirme AH, burulma açısı A0, iç hücre hacim değişimi AVi ve numune hacim değişimi AVS' nin belirlenmesine olanak tanır. Burulma momenti istemlen değer ve hızda tekrarlı olarak veya bir doğrultuda uygulanır. Düşey yük ve ters basmç ise hem dışarıdan eüe hem de otomatik olarak kontrol edüebümektedir. Dinamik burulmah kesme deney aletinde iç yarıçapı 3.00 cm dış yarıçapı 5.00 cm ve yüksekliği yaklaşık 20.00 cm boyutlarında hazırlanmış süt tabakalı kum zemin numuneleri üzerinde deneyler yapılmıştır. Numune içeriden ve dışarıdan boyutlarına uygun 0.3 mm kalınlığında lastik membranlarla çevrilmektedir. Laboratuar ortamında hazırlanan deneyler; kuru yağmurlama yöntemiyle tabakalı olarak hazırlanmakladır. Bu çalışmada süt ve kum numunelerin kalıba yerleştirilmesi sırasında tabakaların kuru birim hacim ağırlıklarının aynı olmasına dikkat edilmiştir. Numunelerin kuru birim hacim ağırlıklarının aynı olması için özel olarak polistren malzemeden yapüan içi boş süindirik kalıp üzerine yapışurüan ölçekli kağıt xvıyardımıyla, hazırlanan her tabakanın kuru birim hacim ağırlığın sabit bir değerde kalması sağlanmıştır Bu deneysel çalışmada muayene çukurlarından alınan örselenmiş numunelerle hazırlanan laboratuar numuneleri üzerinde; göçme seviyesi olarak belirlenen y=± % 2.5 birim kayma deformasyonu seviyesine kadar 0.1 Hz frekansta ve 100 kPa konsolidasyon basmcı altında tekrarlı yüklemeler yapılmıştır. Bu deneylerde İstanbul Kemerburgaz çöp depolama tesislerinde arazide açılan muayene çukurlarından alınan ve laboratuarda endeks özellikleri belirlenmiş süt numuneler kuüanümıştır. Tek, iki, üç silt tabakalı ve tabakasız (sadece kum) olarak hazırlanan süt-kum zeminlerle artan tekrarlı kayma gerilmesi oranlan uygulanarak değişik tiplerde deney setleri oluşlurulmuştur. Hazırlanan bu deney setlerinden elde edilen sonuçlar hesaplanmış, boşluk suyu basmcı oram - çevrim sayısı ve birim kayma-çevrim sayısı ilişkisi incelenerek, bu sonuçlarla ilgili yorumlar yapılmıştır. Ayrıca süt tabaka sayısı ve kalınlığının dinamik davranış üzerinde ne tür bir etki oluşturabüeceği hakkında da yorumlar yapılmıştır Tek tabaka halinde hazırlanan süt numunede süt tabakası kalınlığı 6 cm ve 12 cm olacak şeküde hazırlanarak en kalın tabaka ve en ince tabaka üzerinde oluşacak dinamik burulmanın tabaka kalınlığından ne kadar etkileneceği incelenmiştir. Bu tabakalar araşma kum tabakaları yerleştirilerek, kum tabakalardan alt ve üst başlığa yakın olan tabakaların boylan sabit alınmak suretiyle alt ve üst drenaj yolunun sabit kalması sağlanmıştır. Kum numunenin tabaka kalınlıktan hazırlanan süt numunede süt tabakası kalınlığına ve toplam numune yüksekliği olan 20 cm değerine göre göreceli olarak ayarlanmıştır. İki tabaka halinde hazırlanan süt numunede süt tabakası kalınlığı 12 cm alınmış ve her bir süt tabakası kalınlığı 6 cm olacak biçimde hazırlanmış, alt ve üst başlıkta yer alan kum tabakalarının yüksekliği süt numune ve toplam numune yüksekliği (20 cm) değerine göre göreceli olarak ayarlanmıştır. Üç tabaka halinde hazırlanan süt numunede süt tabakası kalınlığı 12 cm alınmış ve her bir süt tabakası kalınlığı 4 cm olacak şeküde hazırlanmış yine alt ve üst başlıkta yer alan kum tabakalarının yüksekliği süt numunenin ve toplam numune yükseldiği (20 cm.) değerine göre göreceli olarak ayarlanmıştır. Son olarak tabakasız (sadece kum) olarak hazırlanan zemin numunesi artan tekrarlı kayma gerilmesi oranlarına tabi tutularak, elde edüen sonuçlar süt tabakalı zemin numuneleri ile karşılaştınlmıştır. Plastisite indisinin % 18 olduğu laboratuar ortamında hazırlanan süt numunelerle süt tabakası kalınlığı 6 cm olan tek süt tabakalı süt-kum zeminlerde tekrarlı kayma gerilmesi oram sırasıyla 0,20 ve 0,30 olacak biçimde iki farklı deney yapılmıştır. Yapüan deneylerde gerilme oram arttıkça aynı göçme seviyesine ulaşmak için daha düşük çevrim sayüan gerekmektedir. Süt tabakası kalınlığı 6 cm olan tek süt tabakalı süt-kum zeminde artan tekrarlı kayma gerilmesi oranlan neticesinde numunenin boşluk suyu basmcı oranında da artışlar gözlenmiştir Laboratuar ortamında Ip= % 18 olan süt numunelerle yapüan, süt tabakası kalınlığı 12 cm olan tek süt tabakalı silt-kum zeminlerde tekrarlı kayma gerilmesi oram sırasıyla 0,20 ve 0,30 olan iki farklı deney yapılmıştır. 6 ve 12 cm olarak hazırlanan tek süt tabakalı süt-kum zeminlerde süt tabakası kalınlığındaki artışa, dolayısıyla kum numune yüksekliğindeki azalmaya bağlı olarak xvuaynı tekrarlı kayma gerilmesi oranında silt tabakası kalınlığındaki artış numunenin daha erken çevrim sayısında göçmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde silt tabakası ve kalınlığındaki artışa bağlı olarak numune aynı tekrarlı kayma gerilmesi oranında boşluk suyu basıncı oram değeri de artış göstermiştir. İki süt tabakalı, kuru birim hacim ağırlığı 16 kN/m 3 ve relatif sıkılığı Dr=% 52-% 53 arasında değişen silt-kum zeminde her bir süt tabakası kalınlığı 6 cm olarak seçilmiştir. Toplam süt tabakası kalınlığı 12 cm olarak alınmıştır. Tekrarlı kayma gerilmesi oram sırasıyla 0,15, 0,25, 0,30 ve 0,35 olacak şekilde 4 farklı deney yapılmış, artan tekrarlı kayma gerilmesi oranının numunenin boşluk suyu basmcı oram ve birim kayma deformasyonunda ne tür bir etki edebüeceği araştırılmaya çahşılmıştır. Tekrarlı kayma gerilmesi oranındaki artış numunenin aynı göçme seviyesine ulaşıncaya kadar daha erken çevrim sayısında deformasyona maruz kaldığım göstermektedir. Aynı şeküde tekrarlı kayma gerilmesi oranındaki artış neticesinde numunenin boşluk suyu basıncında da artış gözlenmiştir. Üç süt tabakalı, kuru birim hacim ağırlığı 16 kN/m3 ve relatif sıkılığı Dr=% 51-% 53 aralığında değişen süt-kum zeminde her bir süt tabakası kalınlığı 4 cm olarak seçilmiş ve toplam süt tabakası kalınlığı 12 cm olarak alınmıştır. Sonuçta üç süt tabakalı süt-kum zeminlerle yapüan deneylerde tekrarlı kayma gerilmesi oranındaki artış numunenin aynı göçme seviyesine ulaşıncaya kadar daha erken çevrim sayısında deformasyona maruz kaldığım göstermektedir. Bununla birlikte, tekrarlı kayma gerilmesi oranındaki artış neticesinde numunenin boşluk suyu basmcmda da artış gözlenmiştir İki süt tabakalı ve üç süt tabakalı olarak hazırlanan numunelerde artan süt tabakası sayısının, artan kayma gerilmesi oranlarına bağlı olarak üç süt tabakalı süt-kum zeminin, iki süt tabakalı süt-kum zemine göre daha erken çevrim sayısında deformasyona uğradığı gözlemlenmiştir. Bu durumun nedeni; artan süt tabaka sayışma bağlı olarak kum-süt ve süt-kum geçiş noktalanndaki zayıf bölgelerin numunenin artan kayma gerilmesi oranlarından daha çabuk etküenmesi ve numuneyi daha erken çevrim sayısında sıvüaşmaya ve deformasyona maruz bırakmasıdır. Tabakasız olarak hazırlanan, kuru birim hacim ağırlığı 16 kN/m3 ve relatif sıkılığı Dr=%51-%53 arasında değişen kum numuneye her deneyde tekrarlı kayma gerilmesi oram artacak şeküde sırasıyla 0,20, 0,25, 0,30 ve 0,35 olacak kayma gerilmesi uygulanmıştır. Tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,25 olan numune istenüen doygunluk düzeyine ulaşmadan kesme işlemine başlanmıştır. Bu nedenle tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,25 olan süt-kum zemin numunesi, tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,20 olan numuneden daha geç çevrim sayısında deformasyona uğramıştır. Oysaki laboratuar koşuUannda hazırlanan bu deneyde doygunluk sağlandıktan sonra kesme işlemine başlansaydı; tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,20 den 0,25 değerine çıkartüdığmda tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,20 iken elde edüen çevrim sayısından daha erken çevrim sayısında göçme deformasyonu gözlenmiş olacaktır. Aynı durum tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,30 ve 0,35 olan deneylerde de gözlenmiştir. Buna göre tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,35 olan deneyde doygunluk sağlanmadan kesme işlemine başlanmıştır. Bu durum numunenin tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,30 iken deformasyonun meydana gelmesi için gereken çevrim sayısından daha erken çevrim sayısında deformasyonuna izin vermemiştir. Buna karşın bu deney doygunluk sağlandıktan sonra kesme işlemine başlansaydı; tekrarlı kayma gerilmesi oram 0,35 olan deneyde göçme seviyesi değeri olarak belirlenen 7= xvuı± % 2,5 birim kayma defonnasyonu değerine daha erken çevrim sayısında ulaşılacaktır. Ayrıca bu çalışmada, yapılan deneylerde süt tabakası sayısının dinamik davranış üzerinde etkisi araştırılmış ve artan süt tabaka sayına bağlı olarak kum-süt ve süt kum geçiş noktalarındaki artış neticesinde numunenin artan tekrarlı kayma gerilmesi oranlarında ne tür bir dinamik davranış göstereceği araştırılmıştır. Süt tabakası sayısındaki artışa ve buna bağlı olarak her bir kum tabakasının kalınlığındaki azalma neticesinde artan tekrarlı kayma gerilmesi oranlan dikkate alındığında genel olarak süt tabaka sayısındaki artış neticesinde süt-kum zemin daha erken çevrim sayüannda deformasyona uğradığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte iki ve üç süt tabakalı süt kum zeminde; üç süt tabakalı süt-kum zemin artan tekrarlı kayma gerilmesi oranlarında iki süt tabakalı süt-kum zemine göre daha erken çevrim sayısında şekü değiştirmelere maruz kaldığı gözlenmiştir. Son olarak deney sonrası; süt numuneye ait deney sonu su muhtevaları ve likit limit değerleri karşüaşurümak suretiyle numunenin doyurulması ve konsolidayon esnasında numunenin kazandığı ve kaybettiği su miktarıyla ügüi olarak yorumlar yapılmış ve bu yorumlar tablo halinde verilmiştir. xıx
Özet (Çeviri)
DYNAMIC BEHAVIORS OF SANDS INCLUDING SILT LAYERS UNDER CYCLIC LOADS SUMMARY Recently, the earthquakes occured in Kobe Japan in 1995 and Kocaeli in 1999 induced a range of liquefaction behavior in silty sand or sandy silt soils. This event emphasized the importance of dynamic effects of cyclic loading on soil behavior. 1999 Koxaeli earthquake that happened in Turkey caused to bearing capacity losts and liquefaction. Due to the soil dynamic problems there had been occurred so many structural damages and lots of causalities. Due to the structural damages in earthquake regions, it is necessary to investigate the behavior of soils lying under structures under earthquake loadss In this respect, the stress-strain-pore pressure relationships and cyclic shear strength properties of soil stratums should be determined by conducting dynamic laboratory tests under distinct consolidation and stress conditions. In this study, the stress-strain-pore pressure relationships and cyclic shear strength properties of soil stratum should be determined by conducting dynamic laboratory tests under distinct consolidation and stress conditions. All these tests have been performed with the dynamic torsional shear testing apparatus brought to I.T.U Soil Mechanics Laboratory by the JICA project. The testing system enables the measure and the automatic record of vertical axial load Fz, torque load T, inner and outer confining pressures Pi and P0 as well as the vertical axial strain AH, angular displacement AG, change in volume of inner cell AVi, and the soil specimen AVS. The torque load can be applied in one direction or cyclically under desired speed and value. Also the vertical load and the back pressure can be controlled automatically or manually. By using this testing apparatus, the stress- strain properties and the shear strength properties of soil can be determined with the application of the load under different isotropic torsional stress condition with a frequency range of 0,01-10,00 Hz. In tests, hollow cylinder soil specimens were used. The inner radius of the air pluviated specimens is 3,0 cm, outer radius of them is 5,0 cm and the height of the specimen is H= 20 cm. The rubber membranes that cover the inner and outer part of the soil specimens have a thickness of 0,3 mm. A certain amount of time was passed by to saturate this specimen by applying water diffusion from the bottom part through the whole specimen. And after that a certain value of back pressure was applied to the specimens. After the saturation process, inner and outer confining pressures increased up to desired effective consolidation pressure simultaneously. The consolidation pressure is 100 kPa in all tests. At the end of consolidation, cyclic shear stress were applied to the specimens up to failure limit in dynamic tests and the xxchange in the excess pore water pressure and the residual shear sixains were observed during the test. The thickness of soil stratums in one silt stratum sandy soil specimen is 6 cm and 12 cm respectively. The effect of dynamic behavior from the different silt-stratum thicknesses was investigated. Between these silt stratums, sand stratums were placed to bottom and top of whole specimen to ensure the bottom and top drainage ways constant during water diffusion. The thicknesses of sand stratums were adjusted with respect to the height of silt stratum and the total specimen height of 20 cm. The thickness of silt stratum in two silt stratum sandy soil specimen is 12 cm and the thickness of each silt stratum is 4cm. Also the thicknesses of sand stratum in this experiment set were adjusted with respect to the height of silt stratum and the total specimen height of 20 cm. In three-silt stratum sandy soil specimens, the total silt stratum is 12 cm and the thickness of each silt stratum is 4 cm. Also the thicknesses of sand stratum in this experiment were adjusted with respect to the height of silt stratum and the total specimen height of 20 cm. The last test series include pure sand specimens prepared by dry pluviation. Cyclic shear loads within a wide range were applied to these sand specimens. The results taken from the experiments were compared to sandy soils having silt-stratum. Silt with a plasticity index of 18 % were used to prepare silt stratum soil specimens. In sandy soil specimens having one silt layer the values of cylic shear loading applied on soil specimens were x/a = 0,20 and x/a = 0,30 respectively. In experiments it is observed that when cyclic shear loading valu increases, soil collapse at small number of cyclic. According to this, the pore water pressure increased in sandy soil specimen having one silt stratum with a thickness of 6 cm is larger under x/a = 0,30 cyclic shear stress ratio Sand specimens including silt layer with a thickness of 12 cm were loaded under x/a =0,20 and x/a =0,30 respectively. As a result the similar trend in pore pressure and cyclic shear strain is observed in one-silt stratum sandy soil specimen both with 6 cm and 12 cm of silt stratum thickness. As the cyclic loads increase pore pressure and cyclic shear strain increase. In addition the increase in the thickness of silt stratum causes an increase in pore pressure and shear strain under the same cyclic load. The dry unit weight and the relative density of soil specimens having two silt layers each one is 6 cm high are 16 kN/m3 and Dr= 51 -53 % respectively,. The values of cyclic shear loading applied on soil specimens were 0,15, 0,25, 0,30 and 0,35 respectively. The effects of increase in cyclic shear loading on specimen's pore water pressure ratio and its stress strain deformations were investigated. It is observed that increase in the value of cyclic shear loading showed us that to reach deformation level, low cyclic numbers were needed. In addition to this, as a result of increase in the value of cyclic shear loading, pore water pressure ratio of soil specimen increased too. When two süt-stratum sandy soil specimens and three silt-stratum sandy soil specimens compared in each other, according to the increase in the number of silt stratums and the increases in cyclic shear loading values, three silt-stratum sandy soil specimen reached its deformation level in earlier cyclic numbers when compared to two silt-stratum sandy soil specimen. The reason is that, with respect to the increase in the number of silt stratums and the weak transition zones at silt-sand and sand-silt xxipoints of these silt stratums were easily affected from the increase in the cyclic shear loading values. Also these weak transition zones in soil stratum enforce soil specimen to reach its deformation level and liquefaction stage in early cyclic numbers. In pure sand soil specimens with a dry unit weight of 16 kN/m3 and having a relative density between Dr= 51 %-53 %, the values of cyclic shear loads applied on soil specimens were 0,20, 0,25, 0,30 and 0,35 respectively. The B values of soil specimen loaded to a cyclic shear stress level of 0,25 is below to 0.95. The unsaturated sand behaves different than saturated one and cyclic shear strain level of 2.5% developed at higher numbers of cylic. When the results obtained from specimens loaded to 0,25 and 0,20 cyclic shear stress level are compared, it is observed that saturated sands loaded to 0,20 collapsed at lower number of cycles due to the effect of saturation The same situation is also valid for the soil specimens having with a cyclic shear loading values of 0,30 and 0,35 respectively. Because of the lack of saturation in the soil specimen having with a cyclic shear loading value of 0,35, the soil specimen reached its deformation level in late cyclic numbers when compared to soil specimen having with a cyclic shear loading value of 0,35. If the soil specimen having with a cyclic shear loading value of 0,35 saturated well enough before applying on cyclic shear load, this soil specimen had reached its deformation level in earlier cyclic numbers when compared to soil specimen having with a cyclic shear loading value of 0,30. In this study, the effect of the number of silt stratums on dynamic behavior wa