Kripto para, enerji tüketimi ve karbon emisyonu arasındaki ilişkinin analizi
An analysis of the relationship between cryptocurrency, energy consumption and carbon emissions
- Tez No: 945309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, kripto para madenciliğinin enerji tüketimi ile karbon emisyonu arasındaki ilişkiyi zamansal ve nedensel bağlamda analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kripto paraların özellikle“Proof of Work”(PoW) konsensüs mekanizmasıyla çalışan sistemlerde yüksek enerji tüketimine yol açtığı ve bu durumun çevresel sürdürülebilirlik açısından ciddi sorunlara neden olduğu literatürde sıkça vurgulanmaktadır. Ancak mevcut çalışmalar çoğunlukla enerji tüketimi ve karbon salımı arasındaki ilişkiyi statik modellerle değerlendirmekte; zaman-frekans temelli değişkenlik ve dışsal risk faktörlerinin etkisini göz ardı etmektedir. Bu bağlamda tez, söz konusu ilişkiyi daha derinlemesine anlamak ve mevcut literatürdeki metodolojik boşlukları gidermek üzere yapılandırılmıştır. Araştırma kapsamında, 2010–2021 dönemine ait günlük frekansta Bitcoin enerji tüketimi, karbon emisyonları, hash rate, kripto para fiyatları, piyasa volatilitesi (VIX), jeopolitik risk endeksi (GPR), ekonomik belirsizlik endeksi (EPU) ve iklim riski (PRI) gibi değişkenlerden oluşan geniş kapsamlı bir veri seti kullanılmıştır. Analizlerde zaman-frekans düzeyinde ilişkiyi ölçmek amacıyla Wavelet Transform Coherence (WTC) yöntemi; çoklu dışsal değişkenlerin enerji tüketimi üzerindeki etkisini tahmin etmek amacıyla ise Nonlinear Autoregressive with Exogenous Inputs (NARX) modeli uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, enerji tüketimi ile karbon emisyonu arasında uzun vadeli ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, jeopolitik ve ekonomik risk göstergeleri ile iklim riskinin, enerji tüketimi üzerinde anlamlı etkileri bulunduğu ve bu dışsal faktörlerin enerji-emisyon ilişkisini dönemsel olarak yönlendirdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, yalnızca teknik değil, aynı zamanda ekonomik ve politik düzlemde de çevresel etki analizinin yapılması gerektiğini göstermektedir. Tez, çoklu değişkenli ve zamana duyarlı modellerle gerçekleştirdiği analizlerle hem akademik literatüre özgün bir katkı sunmakta hem de çevresel sürdürülebilirlik politikaları açısından bütüncül değerlendirme imkânı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between cryptocurrency mining energy consumption and carbon emissions within a temporal and causal framework. It is widely emphasized in the literature that cryptocurrencies—especially those operating with the“Proof of Work”(PoW) consensus mechanism—lead to high levels of energy consumption, posing serious challenges for environmental sustainability. However, existing studies mostly rely on static models and overlook the time-frequency variations and the effects of external risk factors on this relationship. In this context, the thesis is structured to address these methodological gaps and provide a deeper understanding of the subject. The research utilizes a comprehensive dataset consisting of daily frequency variables from 2010 to 2021, including Bitcoin energy consumption, carbon emissions, hash rate, cryptocurrency prices, market volatility (VIX), geopolitical risk index (GPR), economic uncertainty index (EPU), and physical climate risk (PRI). To capture the time-frequency dependencies, the Wavelet Transform Coherence (WTC) method is employed, while the Nonlinear Autoregressive Model with Exogenous Inputs (NARX) is used to estimate the effects of multiple exogenous variables on energy consumption. The findings reveal a significant and positive long-term relationship between energy consumption and carbon emissions. Additionally, it is determined that geopolitical and economic risk indicators, along with climate risk, have meaningful impacts on energy consumption and periodically shape the energy-emission relationship. These results indicate that environmental impact analysis should be conducted not only from a technical standpoint but also from economic and political perspectives. Through its use of multivariate and time-sensitive models, this thesis makes an original contribution to the academic literature and provides a comprehensive framework for assessing the environmental implications of cryptocurrency technologies in the context of sustainability policies.