Die Wahlprüfung bei Parlamentswahlen im Deutschen-Türkischen Recht im Lichte der aktuellen Entwicklungen
Güncel gelişmeler ışığında Türk-Alman hukukunda parlamento seçimlerinin denetlenmesi
- Tez No: 945316
- Danışmanlar: PROF. DR. STEFAN HAACK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Almanca
- Üniversite: Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Seçim hukukunun en temel hususlarından birisini seçim uyuşmazlıklarının denetiminin nasıl yapılacağı oluşturmaktadır. Bu noktada parlamento tarafından yapılan siyasi denetim modeli yerini zamanla yargısal denetime bırakmıştır. Federal Almanya Cumhuriyeti ise bu iki model arasında karma bir sistem seçerek özgün bir model geliştiren bir seçim hukuku sistemine sahiptir. Yine de uygulamada sübjektif hakların korunması nedeniyle yaşanan sorunlar nedeniyle 2012 tarihinde anayasa değişikliği yapılmak zorunda kalmıştır. Türkiye ise 1982 Anayasasının 67. maddesinde seçimlerin yargı gözetim ve denetimi altında yapılacağını belirterek yargısal denetim modelini benimsemiş; bu model kapsamında seçim kurullarının aldıkları kararlar; seçim hukuku kapsamında önemli bir birikimi beraberinde getirmiştir. Bu tezde her iki anayasal düzende seçimlerin denetlenmesine ilişkin anayasal başlıklar, parlamento seçimleri özelinde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
.One of the most fundamental issues of electoral law is how to supervise electoral disputes. At this point, the model of political review by the parliament has been replaced by judicial review over time. The Federal Republic of Germany has an electoral law system that has developed a unique model by choosing a mixed system between these two models. Nevertheless, the constitution had to be amended in 2012 due to the problems encountered in practice due to the protection of subjective rights. Turkey, on the other hand, has adopted the judicial supervision model by stating in Article 67 of the 1982 Constitution that elections will be held under judicial supervision and control, and the decisions taken by the election boards within the scope of this model have brought along a significant accumulation of knowledge within the scope of election law. In this thesis, the constitutional titles regarding the supervision of elections in both constitutional orders will be discussed with a special focus on parliamentary elections.