Lomber disk hernisi operasyonu sonrası sunulan telefon tabanlı destek eğitiminin (tele hemşirelik) postoperatif ağrı yönetimi ve fonksiyonel yetersizlik üzerine etkisi
Effect of telephone-based support education (telenursing) provided after lumbar disc herniation surgery on postoperative pain management and functional disability
- Tez No: 945327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA EYİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Başlık: Lomber disk hernisi operasyonu sonrası sunulan telefon tabanlı destek eğitiminin (tele hemşirelik) postoperatif ağrı yönetimi ve fonksiyonel yetersizlik üzerine etkisi. Amaç: Bu araştırmanın amacı, lomber disk hernisi operasyonu sonrası sunulan telefon tabanlı destek eğitiminin (tele hemşirelik) postoperatif ağrı yönetimi ve fonksiyonel yetersizlik üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırma tek merkezli ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini basit rastgele seçilen deney (n: 40) ve kontrol (n: 40) grubu olmak üzere 80 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Telefonla Görüşme İzlem Formu”,“Visual Analog Skala (VAS)”,“Ağrıyla Başetme Envanteri (ABE)”,“Oswestry Bel Ağrısı Anketi (ODI)”kullanılmıştır. Her iki grup hastaya ameliyat öncesi“Lomber Disk Hernisi Operasyonu Sonrası Evde Bakım ve İzlem Rehberi”eşliğinde yüz yüze uygulamalı taburculuk eğitimi verilmiştir. Deney grubu hastalarına taburculuk sonrası 4 hafta aralıklı olarak telefon görüşmesi ile eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmiştir. 6. haftanın sonunda her iki gruba ölçekler tekrar uygulanarak veriler toplanmıştır. Bulgular: Verilerin değerlendirilmesinde, Bağımsız Gruplar Arası T Testi, Ki-Kare, Bağımlı Gruplar Arası T Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve İki Yönlü Tekrarlı Ölçüm Varyans Analizi testleri kullanılmıştır. Telefon tabanlı destek eğitimi alan deney grubunun son test VAS ve ODI puan ortalamaları kontrol grubuna göre daha düşük, son test ABE aktif başetme ve alt boyutları puan ortalamalarının da daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Title: Effect of telephone-based support education (telenursing) provided after lumbar disc herniation surgery on postoperative pain management and functional disability. Objective: The aim of this study was to determine the effect of telephone-based support education (telenursing) provided after lumbar disc herniation surgery on postoperative pain management and functional disability. Method: This research is a single-center pretest-posttest control group randomized controlled experimental study. The sample of the study consisted of 80 patients, consisting of a simple randomly selected experimental (n: 40) and control (n: 40) group. In collecting the data;“Personal Information Form”,“Telephone Interview Follow-up Form”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“Pain Coping Inventory (ABE)”,“Oswestry Low Back Pain Questionnaire (ODI)”were used. Both groups of patients were given face-to-face practical discharge education accompanied by the“Home Care and Follow-up Guide after Lumbar Disc Herniation Surgery”before the surgery. The experimental group patients were given education and counseling services via telephone calls at 4-week intervals after discharge. At the end of the 6th week, the scales were re-applied to both groups and the data were collected. Results: In the evaluation of the data, Independent Groups T Test, Chi-Square, Dependent Groups T Test, Pearson Correlation Analysis and Two-Way Repeated Measures Analysis of Variance tests were used. It was determined that the post-test VAS and ODI mean scores of the experimental group that received telephone-based support education were lower than the control group, and the post-test ABE active coping and sub-dimensions mean scores were higher.