Ameliyathanede çalışan hemşirelerin profesyonel benlik kavramı düzeyi ve iş yaşam kalitesinin incelenmesi
The level of professional self-concept and quality of work life of nurses working in an operating room
  1. Tez No: 945326
  2. Yazar: TUĞÇE ASLANPENÇESİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN AKKURT YALÇINTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada ameliyathane hemşirelerinin profesyonel benlik kavramı iş yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi amacıyla İstanbul ilinde bir devlet hastanesinde ameliyathane de çalışan 94 hemşireyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; '' Kişisel Bilgi Formu“, ”Hemşirelerde Profesyonel Benlik Kavramı Ölçeği" ve ''Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği'' ile toplandı. Veriler SPSS for Windows 22 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Ameliyathane biriminde çalışmakta olan hemşirelerin %69,15'i kadın, %55,32'si bekar, %86,17 si biriminde kendi seçimiyle, %88,30 u hem gece hem gündüz şeklinde çalışmaktadır. Hemşirelerin %68,09 mesleği kendisine uygun bulurken, % 69,15'i mesleki geleceğini kötümser düşündüğünü, hemşirelerin %82,98'i birimini değiştirmek istemediğini, mesleki olarak kurs katılımları %72,34'ünün katılmadığı , %70,21'inin dernek üyesi olmadığı belirtildi. Profesyonel benlik kavramı ölçeği toplam puanlarına bakıldığında ameliyathane hemşirelerinin yüksek profesyonel benlik algısına sahip oldukları, iş yaşam kaliteleri incelendiğinde ise orta düzeyden düşük olduğu saptanmıştır. Profesyonel benlik ve iş yaşam kalite düzeyleri; hemşirelerin cinsiyet, yaş, meslek yılı, birimde çalışma yılı, mesleğe yönelik görüşleri, mesleki özelliklerinden etkilenmektedir. Ameliyathanede çalışan hemşirelerin profesyonel benlik kavramı ve çalışanlar için yaşam kalitesi arasındaki ilişki incelendiğinde ise ölçekler ve alt boyutları puan ortalamaları arasında ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 94 nurses working in the operating room of a state hospital in Istanbul in order to examine the levels of professional self-concept and quality of work life of operating room nurses. Research data; '' Personal Information Form", 'Professional Self-Concept Scale for Nurses' and 'Quality of Life Scale for Employees'. The data were recorded and analyzed in SPSS for Windows 22 program. Of the nurses working in the operating room unit, 69.15% were female, 55.32% were single, 86.17% worked in the unit by their own choice, and 88.30% worked both day and night. While 68.09% of the nurses found the profession suitable for themselves, 69.15% thought their professional future pessimistic, 82.98% of the nurses did not want to change their unit, 72.34% did not participate in professional courses, 70.21% were not members of associations. When the total scores of the professional self-concept scale were examined, it was found that the operating room nurses had a high professional self-concept, and when their quality of work life was examined, it was found to be lower than medium level. Professional self-concept and quality of work life levels were affected by nurses' gender, age, years in the profession, years of working in the unit, views towards the profession, and professional characteristics. When the relationship between the professional self-concept and quality of work life of nurses working in the operating room was examined, it was concluded that there was no relationship between the mean scores of the scales and sub-dimensions.