Türkiye'de kadın mültecilerin sağlık hizmetlerine erişimi üzerine bir değerlendirme
An assessment of women refugees access to health services in Turkey
- Tez No: 945354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA TAŞDEMİR AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de uluslararası koruma başvurusu statüsüyle ikamet eden Afgan, Iraklı, İranlı ve Somalili mülteci kadınların kadın sağlığı hizmetlerine erişim deneyimlerini incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, bu grupların sağlık hizmetlerinden yararlanırken karşılaştıkları yapısal, kültürel, toplumsal ve hukuki engelleri ortaya koymak ve bu engellerin sağlık hakkı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, 2020 yılında dört ilde toplam 20 mülteci kadın ve 10 sivil toplum kuruluşu çalışanı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş, 2020 yılı bulguları ile 2020-2024 yılları aralığına ait ulusal ve uluslararası kurum raporlarıyla ve politika belgeleri ile karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, dil bariyeri, sağlık sigortası kesintileri, mahremiyet kaygıları, ayrımcı tutumlar, kültürel farklar ve kurumsal işleyişin mülteci kadınların sağlık sistemine erişimini nasıl sınırlandırdığı detaylı biçimde ortaya konmuştur. Bulgular, bu engellerin sadece bireysel değil aynı zamanda yapısal ve kurumsal nitelik taşıdığını göstermektedir. Tezin kuramsal çerçevesi kesişimsellik kuramı, yapısal şiddet ve kurumsal ayrımcılık kavramlarıyla şekillendirilmiştir. Çalışma, göçmenlik ve toplumsal cinsiyetin kesişiminde yer alan mülteci kadınların deneyimlerini görünür kılarak, literatüre niteliksel ve eleştirel bir katkı sunmakta; toplumsal cinsiyet duyarlı ve hak temelli sağlık politikalarının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the experiences of Afghan, Iraqi, Iranian, and Somali refugee women—residing in Türkiye under international protection status—in accessing women's health services. The primary aim of the research is to identify the structural, cultural, social, and legal barriers these groups face in utilizing healthcare services and to assess how these barriers impact their right to health. The researchers conducted the study using a qualitative research methodology, and in 2020, they held in-depth interviews with a total of 20 refugee women and 10 civil society organization workers across four provinces. The data were analyzed using thematic analysis, and the findings from 2020 were compared with national and international institutional reports and policy documents covering the period between 2020 and 2024. The research reveals in detail how language barriers, health insurance interruptions, concerns about privacy, discriminatory attitudes, cultural differences, and institutional practices limit refugee women's access to the healthcare system. The findings indicate that these barriers are not only individual but also structural and institutional in nature. The theoretical framework of the thesis is shaped by the concepts of intersectionality, structural violence, and institutional discrimination. By making visible the experiences of refugee women at the intersection of migration and gender, the study offers a qualitative and critical contribution to the literature and emphasizes the need for gender-sensitive and rights-based health policies.