Havalimanı terminal binalarında mimari ve strüktürel form ilişkisi: karşılaştırmalı analiz
Architectural and structural form relationship in airport terminal buildings: Comparative analysis
  1. Tez No: 945353
  2. Yazar: HELİN İNANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde daha hızlı, konforlu, güvenilir ve uygun fiyatlı olması nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım yollarından biri olan havayolu taşımacılığı, artan nüfusun da etkisiyle daha geniş alanlara yayılmış ve kompleks yapılar olarak tasarlanmaya başlanmıştır. Dünyanın pek çok şehrinde ihtiyaç duyulmaya başlanan bu yapılar, ülkelerin ve kentlerin hem prestij hem de temsil yapıları haline gelmiştir. İlk dönem havalimanlarından farklı olarak yeni nesil havalimanları, şehirlerin simge yapıları olma özelliği taşımaya başlamıştır. Bu çalışma, iki havalimanı örneği üzerinden form, yolcu akışı, taşıyıcı sistemler, cephe tasarımları ve genel terminal düzenlemeleri gibi mimari özelliklerin incelenerek, bu unsurların değişen yolcu ihtiyaçları ve gelişen teknolojiler doğrultusunda nasıl değiştiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Artan taleple birlikte, mevcut havalimanlarındaki kapasitelerin yetersiz kaldığı görülmüş, bazı havalimanları bulunduğu yerde genişleme gösterirken, bazıları ise farklı bölgelere yeni yerinde yeni havalimanları olarak inşa edilmeye başlanmıştır. Tez kapsamında ülkemizde yolcu trafiğinin yoğun olarak yaşandığı iller arasında yer alan, Adana kentindeki 1937 tarihinde hizmete açılan Şakirpaşa Havalimanı ve kentteki nüfus yoğunluğu nedeniyle yeni bir havalimanı olarak 2024 yılında faaliyete geçen Çukurova Uluslararası Havalimanı terminal binalarının karşılaştırmalı analiz yöntemi ile gelişimi ele alınmaktadır. Yapılan çalışmada, havalimanı terminal yapılarına ait bilgisayar ortamında projeler (planlar, kesitler, cepheler) incelenmiş, saha çalışması yapılarak fotoğraflar çekilmiştir. Araştırma konusu hakkında dergi, makale, kitap, yüksek lisans tezleri gibi akademik yayınlar detaylıca incelenerek kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, airline transportation, which is one of the most preferred means of transportation due to its faster, comfortable, reliable and affordable transportation, has spread to wider areas and started to be designed as complex structures with the effect of increasing population. These structures, which are needed in many cities around the world, have become both prestige and representation structures of countries and cities. Unlike the airports of the first period, new generation airports have started to be the landmarks of cities. This study aims to examine architectural features such as form, passenger flow, structural systems, façade designs and general terminal arrangements through two airport examples and analyze how these elements have changed in line with changing passenger needs and developing technologies. With the increasing demand, it has been seen that the capacities of existing airports are insufficient, some airports have been expanded in their current locations, while others have started to be built as new airports in new locations in different regions. Within the scope of this thesis, the development of the terminal buildings of Şakirpaşa Airport, which was opened in 1937 in the city of Adana, which is among the provinces with high passenger traffic in our country, and Çukurova International Airport, which started operations in 2024 as a new airport due to the population density in the city, is discussed with the comparative analysis method. In the study, computerized projects (plans, sections, facades) of the airport terminal buildings were examined, fieldwork was carried out and photographs were taken. A comprehensive literature research was conducted by examining academic publications such as journals, articles, books, master's theses in detail.