Bakımda bilgelik, tanımı ve özellikleri: Temellendirilmiş kuram yöntemi çalışması
Wisdom in care, definition and characteristics: Grounded theory method study
  1. Tez No: 945355
  2. Yazar: AYŞE YACAN KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Araştırma, bakımda bilgelik kavramını kavramsal ve kuramsal düzeyde açıklayan bir model ortaya çıkarılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan Charmaz tarafından geliştirilen yapılandırmacı temellendirilmiş kuram deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastaneleri oluşturmuştur. Örneklem seçiminde amaçlı örneklem ve kuramsal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler bireysel görüşme yöntemi yolu ile toplanmıştır. Görüşmelere kuramsal doygunluğa ulaşıncaya dek devam edilmiştir. Verilerin toplanması ve analizi eş zamanlı yürütülmüştür. Verilerin analizi ilk, odak ve kuramsal kodlama ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmada katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda üç çekirdek kategori, dokuz ana kategori ve 29 alt kategori belirlenmiştir.“Felsefi Bilgelik”çekirdek kategorisinde“Derin anlayış ve kavrama becerisi”, Diyalektik gerilimlerin farkındalığı“ ve ”Aksiyolojik içselleştirme“ ana kategorileri bulunmuştur. ”Psikoloji temelinde bilgelik“ çekirdek kategorisinde ”Yüksek bilinç“ ve ”Sağlam kendilik inşası“ ana kategorileri belirlenmiştir. ”Klinik Bilgelik“ çekirdek kategorisinde ”Praksis“, ”Otantik liderlik“, ”İnsan odaklılık“, ve ”Yüksek duygusal zeka“ ana kategorileri yer almıştır. Sonuç: Verilere temellendirilerek oluşturulan bakımda bilgelik kavramsal çerçevesi ”Bakımda bilgelik modeline" göre açıklanmıştır. Bu model doğrultusunda bireylerin felsefi ve psikoloji bağlamda bilgelik özellikleri ile klinik bilgelik özelliklerinin bakımda bilgeliğin temelini oluşturduğu belirlenmiştir. Bireyin varoluşunu anlamlandırma, kendini tanıma ve klinik deneyimin birleşimi ile bakımda bilgeleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to reveal a model that explains the concept of wisdom in care at conceptual and theoretical levels. Method: The constructivist grounded theory design developed by Charmaz, one of the qualitative research methods, was used in the research. The population of the research consisted of Public Hospitals affiliated to the Antalya Provincial Health Directorate. Purposeful sampling and theoretical sampling methods were used in sample selection. Data were collected through individual interviews. Interviews continued until theoretical saturation was reached. Data collection and analysis were carried out simultaneously. Data analysis was carried out with initial, focal and theoretical coding. Findings: In the research, three core categories, nine main categories and 29 subcategories were determined in line with the data obtained from the participants. In the core category of“Philosophical Wisdom”, the main categories were found as“Deep understanding and comprehension skills”,“Awareness of dialectical tensions”and“Axiological internalization”. In the core category of“Wisdom in the context of psychology”, the main categories were determined as“High Consciousness”and“ Self-Construction”. In the core category of“Clinical Wisdom”, the main categories were found as“Praxis”,“Authentic leadership”,“Human-centeredness”and“High Emotional Intelligence”. Conclusion: The conceptual framework of wisdom in care, which was created based on the data, was explained according to the“Characteristics of wisdom in care”model. In line with this model, it was found that the characteristics of wisdom in the context of philosophy and psychology and the characteristics of clinical wisdom of individuals form the basis of wisdom in care. It was determined that the individual reaches self-transcendence through the combination of making sense of his/her existence, self-awareness and clinical experience.