Kentsel/kamusal mekanda yaşlı olmak: Mersin kenti örneği
Being old in urban/public space: The case of Mersin
- Tez No: 945360
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kentlerin 21.yüzyılda hızla dönüşen yapısı ile birlikte artan yaşlı nüfusun kentsel yaşama katılımı kritik bir tartışma alanı haline gelmiştir. Kentsel değişim ve dönüşümler, yaşlı bireylerin kentsel mekânlardaki hareketliliğini ve sosyal hayata katılımını etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, 2050 yılında dünya nüfusunun %22'sinin 60 yaş üzerinde olacağı öngörülmektedir. Türkiye'de ise TÜİK (2023) verileri, 65 yaş üstü nüfusun %10,2'ye ulaştığını ve bu oranın 2030 yılına kadar %12,9'a çıkacağını göstermektedir. Bu demografik değişimler“yaş dostu kent”kavramını öne çıkarmaktadır. Yaş dostu kentler; erişilebilirlik, sosyal katılım, sağlık hizmetleri ve fiziksel çevrenin yaşlıların ihtiyaçlarına göre optimize edildiği yerleşimlerdir. Yaş dostu kentler, belirli bir yaş grubunun değil, tüm kent sakinlerinin yaşam kalitesini yükselten tasarım parametrelerini içermektedir. Bu çalışma, Mersin kentinde yaşlıların kamusal mekân deneyimlerini WHO'nun 8 temel yaş dostu kent kriteri (açık alanlar, ulaşım, konut, sosyal katılım vb.) çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de özellikle kıyı kentleri sunduğu yaşam olanakları ile yaşlıların çoğunlukla emeklilik dönemlerinde tercih ettiği kentsel mekanlardır. Mersin kenti de bu anlamda TÜİK verilerine göre yaşlı nüfusun yoğun olduğu önemli bir kıyı kentidir. Bu çalışma, Mersin kenti özelinde yaşlı bireylerin kentsel/kamusal mekânlardaki erişilebilirlik, konfor ve katılım sorunlarını incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma kapsamında WHO'nun“Yaş Dostu Kentler”kriterleri ve“Evrensel Tasarım”ilkeleri çerçevesinde, yaşlıların kent yaşamına entegrasyonunu kolaylaştıracak fiziksel ve sosyal düzenlemelerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Mersin'in yaşlı nüfusunun kentsel mekânlarda karşılaştığı engelleri ortaya koyarak, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir kentleşme için yol haritası sunulmaktadır. Gelecek çalışmalarda, farklı kentlerle karşılaştırmalı analizler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly changing structure of cities in the 21st century, the participation of the increasing elderly population in urban life has become a critical area of discussion. Urban change and transformations affect the mobility of elderly individuals in urban spaces and their participation in social life. According to the World Health Organization (WHO), it is predicted that 22% of the world population will be over the age of 60 in 2050. In Turkey, TÜİK (2023) data shows that the population over the age of 65 has reached 10.2% and this rate will increase to 12.9% by 2030. These demographic changes highlight the concept of“age-friendly city”. Age-friendly cities are settlements where accessibility, social participation, health services and the physical environment are optimized according to the needs of the elderly. Age-friendly cities include design parameters that increase the quality of life of all city residents, not a specific age group. This study aims to analyze the public space experiences of the elderly in Mersin city within the framework of WHO's 8 basic age-friendly city criteria (open spaces, transportation, housing, social participation, etc.). Coastal cities in Turkey are urban spaces that the elderly mostly prefer during their retirement periods due to the living opportunities they offer. In this sense, Mersin is an important coastal city with a dense elderly population according to TÜİK data. This study aims to examine the accessibility, comfort and participation problems of elderly individuals in urban/public spaces in Mersin city. Within the scope of the study, it is aimed to determine the physical and social arrangements that will facilitate the integration of the elderly into urban life within the framework of WHO's“Age-Friendly Cities”criteria and“Universal Design”principles. A roadmap is presented for an inclusive and sustainable urbanization by revealing the obstacles that Mersin's elderly population encounters in urban spaces. In future studies, comparative analyses with different cities are recommended.