Bebek kokusunun annenin süt miktarı, tükürük kortizol düzeyi ve anne bebek bağlanmasına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of baby odor on mother's milk amount, salivary cortisol level and mother-baby attachment: Randomized controlled study
  1. Tez No: 945374
  2. Yazar: ÖYKÜ BALİ BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Başlık: Bebek Kokusunun Annenin Süt Miktarı, Tükürük Kortizol Düzeyi Ve Anne Bebek Bağlanmasına Etkisi: Randomize Kontrollü Çalışma Amaç: Bu çalışma emzirilemeyen prematüre yenidoğanların kokusunun anneye uygulanmasının, annenin süt miktarı, tükürük kortizol düzeyi ve anne bebek bağlanmasına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Araştırma Bursa Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde yatan prematüre yenidoğanların anneleri ile yapılmıştır. Araştırmada müdahale ve kontrol olmak üzere iki grup bulunmaktadır. Araştırma her grupta 30 kişi olmak üzere toplam 60 anne ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla;“Bebek ve Anne Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Anne İzlem Formu”,“Anne Tükürük Kortizol Düzeyi Formu”ve“Anne- Bebek Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Müdahale grubundaki annelerin anne sütü miktarı ortalamaları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur ancak aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Her iki grupta da 3. ve 4. gündeki anne sütü miktarının, 1. ve 2. güne oranla anlamlı şekilde arttığı görülmüştür (p0,05), her iki grupta da son test bağlanma puanlarının ön teste göre anlamlı derecede azaldığı tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç: Araştırmada prematüre yenidoğanların annelerine yapılan bebek kokusu uygulamasının, annenin süt miktarı, tükürük kortizol düzeyi ve anne bebek bağlanmasına etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Title: The Effect of Infant Scent on Maternal Milk Supply, Salivary Cortisol Levels, and Mother-Infant Bonding: A Randomized Controlled Study Objective: This study aimed to determine the effect of exposing mothers to the scent of their premature newborns who cannot breastfeed on maternal milk supply, salivary cortisol levels, and mother-infant bonding. Method: It is a randomized controlled experimental study. The research was conducted with mothers of premature newborns hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Bursa City Hospital. The study included two groups: an experimental group and a control group. It was completed with a total of 60 mothers, 30 in each group. To collect data, the following tools were used: the“Infant and Mother Descriptive Information Form,”the“Mother Follow-up Form,”the“Mother Salivary Cortisol Level Form,”and the“Mother-Infant Bonding Scale.”The data were analyzed using the SPSS software package. Results: The average breast milk volume of mothers in the intervention group was higher than that of the control group; however, the difference was not statistically significant (p>0.05). In both groups, breast milk volume on the 3rd and 4th days increased significantly compared to the 1st and 2nd days (p0.05), it was found that post-test bonding scores significantly decreased compared to pre-test scores in both groups (p0.05).