Çörek otu yağı takviyesinin deneysel tip 2 diyabet modelinde fabkin kompleksinin ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of black cumin oil supplementation on expression of fabkin complex in an experimental type 2 diabetes model
- Tez No: 945373
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tip 2 diyabet, insülin sekresyonundaki bozulma veya insülinin hedef dokulardaki etkisizliği sonucu gelişen, hiperglisemi ile karakterize kronik bir metabolik hastalıktır. Hastalık, uzun vadede karaciğer, kas ve yağ dokusunda çeşitli metabolik bozukluklara yol açmakta ve oksidatif stresin artışıyla birlikte ilerlemektedir. Son yıllarda antioksidan ve antiinflamatuvar özelliklere sahip doğal takviyelerin diyabet tedavisindeki potansiyelleri üzerine birçok çalışma yapılmaktadır. Çörek otu yağı (Nigella sativa), içerdiği aktif bileşenlerle bu alanda dikkat çeken bitkisel ürünlerden biridir. Öte yandan, son dönemde metabolik düzenleyici olarak tanımlanan ve yağ dokusu, kas ve karaciğerde sentezlenen Fabkin kompleksinin diyabetle ilişkili olduğu bildirilmektedir. Bu bağlamda çalışmada, çörek otu yağı takviyesinin deneysel Tip 2 diyabet modeli oluşturulan sıçanlarda Fabkin kompleksine ait FABP4, ADK ve NDPK gen ekspresyonları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada toplam 32 adet erkek Wistar sıçan kullanıldı. Hayvanlar rastgele dört gruba ayrıldı: Kontrol, Diyabet, Çörek Otu Yağı ve Diyabet + Çörek Otu Yağı. Diyabet modeli, dört hafta süresince yüksek yağlı diyet uygulanmasını takiben streptozotosin (STZ) enjeksiyonu ile indüklendi. Diyabet tanısı doğrulandıktan sonra, ilgili gruplara dört hafta boyunca 2,5 mL/kg dozunda çörek otu yağı takviyesi uygulandı. Deney sonunda sıçanlar anestezi altında sakrifiye edildi. Yağ dokusu, iskelet kası ve karaciğer örnekleri alındı. Bu örneklerde FABP4, ADK ve NDPK gen ekspresyonları RT-PCR yöntemiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a chronic metabolic disorder characterized by hyperglycemia, which develops as a result of impaired insulin secretion or the ineffectiveness of insulin in target tissues. The disease leads to various metabolic disturbances in the liver, muscle, and adipose tissue in the long term and progresses with increased oxidative stress. In recent years, numerous studies have investigated the potential of natural supplements with antioxidant and anti-inflammatory properties in the treatment of diabetes. Black cumin oil (Nigella sativa) is one of the prominent herbal products in this field due to its active components. On the other hand, the Fabkin complex, recently identified as a metabolic regulator and synthesized in adipose tissue, muscle, and liver, has been reported to be associated with diabetes. In this context, the aim of this study was to evaluate the effect of black cumin oil supplementation on the gene expression of FABP4, ADK, and NDPK, which are components of the Fabkin complex, in rats with an experimentally induced model of type 2 diabetes. In the study, a total of 32 male Wistar rats were used. The animals were randomly divided into four groups: Control, Diabetes, Black Cumin Oil, and Diabetes + Black Cumin Oil. The diabetes model was induced by administering a high-fat diet for four weeks followed by streptozotocin (STZ) injection. After the diabetes diagnosis was confirmed, black cumin oil was administered to the relevant groups at a dose of 2.5 mL/kg for four weeks. At the end of the experiment, the rats were sacrificed under anesthesia, and samples of adipose tissue, skeletal muscle, and liver were collected. The expression levels of FABP4, ADK, and NDPK genes in these samples were analyzed using the RT-PCR method.