Türkiye'deki büyük ölçekli altyapı projelerinde arkeolojik miras etki değerlendirme çalışmalarına yönelik yeni yaklaşım ve öneriler: Ankara-Niğde otoyolu projesi örneği
New approach and suggestions for archaeological heritage impact assessment studies in large-scale infrastructure projects in Türkiye. A case study Ankara-Niğde motorway project
  1. Tez No: 945420
  2. Yazar: HAYDAR UĞUR DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Türkiye'nin arkeolojik kültürel miras envanteri henüz tamamlanamamıştır. Alt yapı projelerini planlayan kamu kurumları ve mühendislik firmaları ile tescilleri yapılmış arkeolojik sit alanlarının bilgileri henüz elektronik ortamda paylaşılmamaktadır. Anadolu coğrafyasında tespiti yapılmamış, henüz varlığı bilinmeyen çok sayıda arkeolojik varlık halen toprak altında yer almaktadır. Büyük çaplı inşaat ve alt yapı projeleri, öncelikle henüz tespiti yapılmamış arkeolojik miras varlıklarını tehdit ettiği gibi planlama öncelikleri nedeniyle zaman zamanda tescilli arkeolojik varlıkları da tehdit etmektedir. İnşaat ve alt yapı projelerinin, arkeolojik varlıkları üzerine olası etkileri ise neredeyse hiç irdelenmemekte, arkeolojik varlıklar üzerindeki etkinin azaltılması veya ortadan kaldırılması için net çözüm yolları ortaya konmamaktadır. Kamuoyu tarafından çokça bilinen ve takip edilen arkeolojik alanlardaki çalışmalarsa genel bir sistematik çerçevesinde değil, anlık değerlendirmeler ve planlamalarla yönetilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The archaeological cultural heritage inventory of Türkiye has not been completed yet. The official data of the registered archaeological sites are not shared directly yet with public institutions and engineering companies through an online environment who are carrying on the designs of the infrastructure project. There are many unregistered archaeological assets in Anatolian. These archaeological sites can include priceless data for archaeology. However, large-scale construction and infrastructure projects can threaten unknown archaeological heritage assets. These projects are also threatened by the registered archaeological assets. The possible effects of construction activities of the infrastructure projects on archaeological assets are almost assessed, and proper solutions are not presented to minimise or eliminate the negative impacts on the archaeological assets. The followed impact assessment studies or taken mitigation measures in the highly known and followed archaeological areas by the public are tried to be managed with instant assessments and planning, not within a general systematic framework. Within the framework of these problems and the defined scope of the thesis, international archaeological heritage and impact assessment case studies will be examined and a method will be developed for archaeological impact assessment studies for Türkiye.