Transhümanizmde din ve ahlak
Religion and morality in transhumanism
- Tez No: 945419
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada, transhümanizmin özellikle din ve ahlâk alanlarında ortaya çıkardığı teorik ve pratik sorunlar ele alınmakta, transhümanist müdahalelerin, dinî değerleri dışlayarak insanın öz kimliğini dönüştürme çabası sorgulanmaktadır. Her ne kadar transhümanizm kendini bir din olarak tanımlamasa da, sunduğu nihaî kurtuluş vaatleri ve insanı aşma hedefiyle dinî bir görünüme bürünmektedir. Bu yönüyle konu, yalnızca transhümanist düşünürlerin değil, aynı zamanda teist düşünce temsilcilerinin de dikkatle incelemesi gereken bir tartışma alanı hâline gelmiştir. Ahlâk bağlamında ise, transhümanizmin biyoteknoloji, yapay zekâ, nörobilim gibi alanlardaki gelişmelerle bireylerin fiziksel ve duygusal kimliklerinde köklü değişimlere yol açabileceği öngörülmektedir. Bu tür değişimlerin ahlâkî sonuçları, kişisel kimlik, cinsiyet, özgür irade ve sorumluluk gibi temel kavramların yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Mahremiyet, aile yapısı ve benlik algısı gibi birçok değer, transhümanist müdahaleler sonucu dönüşüme uğrayabilecektir. Bu bağlamda çalışmamız, transhümanizmin vaat ettiği teknolojik ilerlemelerin ahlâkî temellerini sorgulayan ve bu dönüşümün birey-toplum eksenindeki yansımalarını analiz eden araştırmalardan biri olmayı hedeflemektedir. Din ve ahlâk açısından yapılan bu değerlendirmeler, sadece teorik düzeyde değil, pratik ve toplumsal düzeyde de önemli katkılar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the theoretical and practical issues that transhumanism raises particularly in the fields of religion and morality. It critically examines transhumanist interventions that aim to transform human identity by marginalizing religious values. Although transhumanism does not define itself as a religion, the salvation narratives it offers and its aspiration to transcend humanity imbue it with a quasi-religious character. In this sense, the subject becomes a significant area of inquiry not only for transhumanist thinkers but also for representatives of theistic thought. From a moral perspective, transhumanism is anticipated to cause profound transformations in individuals' physical and emotional identities through advances in biotechnology, artificial intelligence, and neuroscience. The ethical implications of such changes necessitate a re-evaluation of fundamental concepts such as personal identity, gender, free will, and responsibility. Values like crime, privacy, family structure, and self-perception may undergo significant transformation as a result of transhumanist interventions. Accordingly, this study aims to be one of the rare works that questions the moral foundations of the technological progress promised by transhumanism and analyzes its implications at both individual and societal levels. Through an in-depth examination of religion and morality, it seeks to make meaningful contributions not only in theory but also in practice.