Metastatik renal hücreli karsinomda IMDC risk skorunun iyileştirilmesi: metastaz ve sistemik inflamasyonun prognostik katkısı
Improving the IMDC risk score in metastatic renal cell carcinoma: the prognostic contribution of metastasis and systemic inflammation
- Tez No: 945440
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda metastatik renal hücreli karsinom (mRCC) hastalarında IMDC risk skorunun sağkalımı öngörmedeki geçerliliği değerlendirilmesi, sistemik inflamasyon belirteçlerinin ve metastaz lokalizasyonlarının sağkalım üzerindeki etkisinin araştırılması, IMDC'ye sistemik inflamasyon belirteçleri ve metastaz lokalizasyonları eklenerek oluşturulan IMDC-7 ve Meet-URO risk skorları klinik kullanım açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: 2013–2023 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde birinci basamak tirozin kinaz inhibitörü (TKİ) tedavisi almış 183 mRCC hastası retrospektif olarak incelendi. Klinik, laboratuvar ve sağkalım verileri hasta dosyalarından elde edildi. Genel sağkalım (OS) ve progresyonsuz sağkalım (PFS) Kaplan-Meier yöntemiyle analiz edildi. Bağımsız prognostik faktörler çok değişkenli Cox regresyon analiziyle belirlendi. IMDC, IMDC-7 ve Meet- URO risk skorlarının prediktif performansı c-indeks ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %76'sı erkekti ve ortalama yaş 56 idi. En sık metastaz bölgeleri akciğer (%67), lenf nodu (%57), kemik (%33) ve karaciğerdi (%15). Genel sağkalım üzerinde istatiksel olarak anlamlı bulunan bağımsız değişkenler; nefrektomi yapılmamış olması, düşük hemoglobin düzeyi, ECOG performans skorunun 2 olması, üç veya daha fazla metastatik odak varlığı ve sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII)'nin ≥600 olmasıydı. Progresyonsuz sağkalım için ise düşük hemoglobin, yüksek LDH düzeyi, ECOG: 2 performans skoru, kemik metastazı varlığı ve SII ≥600 değeri istatistiksel olarak bağımsız değişken olarak saptandı. IMDC risk skoru sağkalımı öngörmede anlamlıydı; IMDC-7 risk skoru ise en yüksek c-indeks değerine ulaşarak öne çıktı. Meet-URO skoru, IMDC'ye benzer bir doğruluk sağladı ancak ek belirgin avantaj göstermedi. Sonuç: Metastatik yayılımın özellikleri ve inflamasyon düzeyini yansıtan parametreler hem OS hem de PFS üzerinde belirleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır. IMDC gibi klasik risk skorları bu ek faktörlerle genişletmek, sağkalım tahmininde anlamlı bir iyileşme sağlamaktadır. IMDC-7 gibi genişletilmiş modeller, klinik karar süreçlerinde daha bireyselleştirilmiş ve isabetli tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the prognostic value of the IMDC score in patients with metastatic renal cell carcinoma (mRCC), to investigate the impact of systemic inflammation markers and metastatic site distribution on survival, and to assess the clinical utility of two extended prognostic models—IMDC-7 and Meet-URO—developed by incorporating these additional factors into the IMDC framework. Methods: We retrospectively reviewed data from 183 patients with mRCC who received first-line TKI therapy at Istanbul University Oncology Institute between 2013 and 2023. Clinical characteristics, laboratory parameters, and survival outcomes were obtained from patient records. Overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) were analyzed using the Kaplan–Meier method, and independent prognostic factors were identified through multivariate Cox regression analysis. The predictive performance of the IMDC, IMDC-7, and Meet-URO scores was compared using the concordance index (C-index). Results: Among the patients, 76% were male, with a mean age of 56 years. The most common sites of metastasis were lung (67%), lymph nodes (57%), bone (33%), and liver (15%). Factors independently associated with worse overall survival included the absence of prior nephrectomy, low hemoglobin levels, ECOG performance score of 2, presence of three or more metastatic sites, and (Systemic Immune-Inflammation Index) SII ≥600. For PFS, low hemoglobin, high LDH, ECOG 2, bone metastasis, and SII ≥600 were identified as independent prognostic variables. While the IMDC score was significantly predictive of survival, the IMDC-7 model demonstrated the highest C-index, indicating better overall performance. The Meet-URO score showed comparable accuracy to IMDC but did not offer a clear additional benefit. Conclusion: Both metastatic burden and systemic inflammation parameters appear to play a significant role in predicting survival in mRCC. Extending traditional models such as IMDC by integrating these factors provides a more refined risk stratification. In our cohort, the IMDC-7 score outperformed the other models, suggesting its potential to guide more personalized and effective treatment strategies in clinical practice.