Periodontal hastalığın patogenezinde sirkadiyen saat genlerinin incelenmesi
Investigation of circadian clock genes in the pathogenesis of periodontal disease
  1. Tez No: 945439
  2. Yazar: MERVE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ASIM ARAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE ELİF TOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Sirkadiyen ritim doku ve hücrelerin fizyolojik aktivitelerini düzenleyen bir döngüdür. Sirkadiyen ritimdeki düzensizliklerin otoimmün hastalıklar ve kanser gibi çeşitli hastalıklarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı benzer uyku döngüsüne fakat farklı periodontal hastalığa sahip bireylerin dişeti dokusunda, sirkadiyen ritim ile ilişkili yapıların gen ve protein düzeyini inceleyerek periodontal hastalığın sirkadiyen ritim üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve sigara kullanmayan, benzer uyku düzenine fakat farklı periodontal hastalığa sahip 60 birey (periodontal olarak sağlıklı [n=20; 10 erkek ve 10 kadın], gingivitis [n=20; 10 erkek ve 10 kadın] ve periodontitis [n=20; 10 erkek ve 10 kadın]) dahil edilmiştir. Katılımcılardan toplanan dişeti örneklerinde sirkadiyen ritim ile ilişkili yapılardan BMAL1, CLOCK, CRY1, CRY2, Per1, Per2, Per3, Rev-Erb-β, ROR-α'nın gen ve protein düzeyleri Western Blot ve RT-qPCR ile analiz edilmiştir. İnflamasyonla ilişkili yapılar IL-1β, IL-6, TNF-α, NF-κB, IFN-γ, RANKL ve OPG gen ekspresyon düzeyleri RT-qPCR yöntemiyle analiz edilirken, IL-1β ve IL-6 protein seviyeleri ELISA ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Circadian Clock Genes in the Pathogenesis of Periodontal Disease Objective: The circadian rhythm regulates the physiological activities of tissues and cells. Disruptions in the circadian rhythm have been linked to diseases such as autoimmune disorders and cancer. This study aims to investigate the effects of periodontal disease on circadian rhythm by examining the gene and protein levels of circadian rhythm-related structures in the gingival tissue of individuals with similar sleep cycles but different periodontal diseases. Materials and Methods: The study included 60 systemically healthy, non-smoking individuals with similar sleep patterns but different periodontal diseases (periodontally healthy [n=20; 10 men and 10 women], gingivitis [n=20; 10 men and 10 women], periodontitis [n=20; 10 men and 10 women]). Gene and protein levels of circadian rhythm-related structures BMAL1, CLOCK, CRY1, CRY2, Per1, Per2, Per3, Rev-Erb-β, ROR-α in gingival samples were analyzed by Western Blot and RT-qPCR. Inflammation-related markers IL-1β, IL-6, TNF-α, NF-κB, IFN-γ, RANKL, and OPG were analyzed by RT-qPCR, and IL-1β and IL-6 protein levels by ELISA.