Duygusal emek, psikolojik sermaye, stres ve tükenmişlik arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Sağlık sektöründe bir uygulama
Investigation of relationships between emotional labor, psychological capital, stress and burnout: An application in health sector
  1. Tez No: 945469
  2. Yazar: EMİNE GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEDAYİ YAĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarının duygusal emek, psikolojik sermaye, algılanan stres ve tükenmişlik düzeyleri değerlendirilmiş ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, çalışma kapsamında sağlık çalışanlarının duygusal emek, psikolojik sermaye, stres ve tükenmişlik düzeylerinin sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de değerlendirilmiştir. Gaziantep'te faaliyette bulunan üç hastenede görev yapan sağlık çalışanları (hekim, hemşire ve idari personel) araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden 338 kişi örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın tüm verileri SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında betimsel istatistikler, grup karşılaştırmaları için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri, ölçekler ve değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için ise Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Sağlık çalışanlarının duygusal emek ve tükenmişlik düzeylerinin orta seviyede; algılanan stresin düşük seviyede ve psikolojik sermaye düzeyinin de yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Psikolojik sermaye ile algılanan stres arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Hemşirelere göre hekim ve yöneticilerde bu ilişkinin daha kuvvetli olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde, duygusal emek ile algılanan stres arasında düşük düzeyde pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiş ve yöneticilerde bu ilişkinin daha kuvvetli olduğu görülmüştür. Tükenmişlik düzeyi ile duygusal emek ve pozitif sermaye arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Diğer yandan algılanan stresin cinsiyet, medeni durum ve yaş değişkenlerine göre; psikolojik sermayenin ise, medeni durum ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuçlardan hareketle, sağlık çalışanlarının streslerinin değerlendirilmesi noktasında hem psikolojik sermayenin hem de duygusal emeğin kritik faktörler olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the emotional labor, psychological capital, perceived stress and burnout levels of healthcare workers were evaluated and the relationships between these variables were examined. In addition, it was evaluated whether the emotional labor, psychological capital, stress and burnout levels of healthcare workers differed according to socio-demographic variables. The universe of the study consisted of healthcare workers (physicians, nurses and administrative staff) working in three hospitals operating in Gaziantep. The sample consisted of 338 people who agreed to participate in the study. All data of the study were analyzed with SPSS 22.0 package program. Descriptive statistics, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used for group comparisons, and Spearman Correlation analysis was used to determine the relationships between scales and variables. It was determined that the emotional labor and burnout levels of healthcare workers were at a moderate level; perceived stress was at a low level and psychological capital was at a high level. A negative moderate relationship was found between psychological capital and perceived stress. It was determined that this relationship was stronger in physicians and managers compared to nurses. Similarly, a low-level positive relationship was found between emotional labor and perceived stress, and this relationship was stronger in managers. No significant relationship was found between burnout level and emotional labor and positive capital. On the other hand, it was determined that perceived stress showed significant differences according to gender, marital status and age variables; and psychological capital showed significant differences according to marital status and age variables. Based on these results, it was seen that both psychological capital and emotional labor could be critical factors in the evaluation of stress in healthcare professionals.