Yoğun bakımda takip edilen hastalarda diyafram kalınlığının weaning başarısını göstermedeki etkinliğinin diğer weaning parametreleri ile karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of diaphragm thickness in indicating weaning success with other weaning parameters in patients followed up in the intensive care unit
  1. Tez No: 945473
  2. Yazar: TARIK DURNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. İLKER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yoğun bakımda yatan hastalarda mekanik ventilatörden ayrılma zamanının tespiti, hastaların takibini yapan klinisyenler için erken veya geç mekanik ventilatörden ayrılmanın yani weaning başarısızlığının getirdiği komplikasyonları yönetmek açısından her zaman ciddi bir karar gerektirir. Bu nedenle her yoğun bakım ünitesinde P0,1, F/VT, WOB, P0,1xF/VT gibi weaning zamanını tahmini öngördüren testler kullanılır. Bu testlere ve klinik takibe göre weaning başarısızlığına neden olacak etyolojiler taranır ve tedavi edilmeye çalışılır. Son zamanlarda weaning başarısızlığının en büyük nedenlerinden birinin diyafram kasının zayıflığı olduğu üzerine çalışmaların sayısı artmıştır. Diyafram disfonksiyonunun teşhisinde de hızlı, güvenilir, ucuz ve sık tekrarlanabilmesi nedeniyle ultrason kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Çalışmamızda da ultrason ile yapılan diyafram kalınlığı ölçümlerindeki değişim ile yaygın kullanımı olan weaning prediktörleri arasında ilişkileri gözlemlemeyi ve yaş, cinsiyet, kilo, ek hastalık gibi demografik verilerin diyafram kalınlık değişimine etkilerini istatiksel olarak araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 18 yaş ve üzeri, entübe, glaskow koma skalası 8'den yüksek, en az 24 saat mekanik ventilasyon uygulanan, beden kitle endeksi 35'ten düşük toplam 68 hasta dahil edildi. Entübe takip edilen hastalarımızın entübe olduğu ilk gün veya tarafımıza entübe kabul edilen hastaların kabulünün ilk günü ilk ölçümler yapıldı. Ardından 2. ölçüm, rutin weaning parametreleriyle weaninge uygun olduğunu değerlendirdiğimiz hastaların ekstübasyondan önce yapıldı. Ölçüm için hastanın pozisyonu 30o elevasyona alındı. Sağ ön orta aksiller hattan, 8. ve 10.kotların hizasında yüksek frekanslı lineer prob ile B modunda ölçümler yapıldı. Her ölçümde 3 tekrar alınarak ortalamaları kaydedildi. Weaning zamanı gelen hastaların solunum sayısı, tidal volüm, P0,1 değeri, hızlı yüzeyel solunum endeksi, WOB, P0,1xF/VT değerleri belirlendi. Weaning kriterlerini karşılayan hastalar ekstübe edildi ve 48 saat spontan solunumunu sürdürebilen hastalar weaning başarılı kabul edildi. Tekrar entübasyon gereken hastalar ise weaning başarısız kabul edildi. Weaning başarısızlığına neden olan etyoloji araştırılıp tedavisi planlandı. Çalışmanın istatiksel analizi tamamlandığında demografik veriler açısından weaning başarılı ve weaning başarısız grup arasında yoruma dayalı farklılıklar harici istatiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Weaning başarısız gruptaki olgularda solunum sistemindeki enfeksiyon sıklığı yüzdesel olarak fazla bulundu ama istatiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Weaning başarısız olguların ilk ve son ölçülen diyafram kalınlıkları weaning başarılı gruba göre daha düşük saptanmış ve istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Aynı zamanda diyafram kalınlığı değişimi arttıkça weaning başarısının düştüğü tespit edildi ve istatiksel olarak anlamlı bulundu. Hastaların mekanik ventilasyonda geçirdiği zaman arttıkça diyafram kalınlığı değişiminin azaldığı tespit edildi ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Çalışmamızda yatak başı yapılan diyafram ultrasonografisinin, mekanik ventilasyon tedavisi altında olan hastaların ventilatörden ayırma tahmininde kullanılabilecek yaygın kullanımdaki parametrelere alternatif olabileceği ve klinisyenin karar mekanizmasındaki konforunu artırdığı gösterilmiştir. Ancak bu konuda daha büyük popülasyonlarla yapılacak daha detaylı parametrelerin incelendiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Determining the timing of mechanical ventilator weaning in intensive care unit patients always requires a serious decision for the clinicians who follow up the patients in order to manage the complications of early or late mechanical ventilator weaning, i.e. weaning failure. For this reason, tests such as P0,1, F/VT, WOB, P0,1xF/VT are used in every intensive care unit to predict the weaning time. According to these tests and clinical follow-up, etiologies that may cause weaning failure are screened and tried to be treated. Recently, an increasing number of studies have suggested that one of the major causes of weaning failure is diaphragm muscle weakness. The use of ultrasound in the diagnosis of diaphragmatic dysfunction has become increasingly widespread because it is fast, reliable, inexpensive and can be repeated frequently. In our study, we aimed to observe the relationship between the change in diaphragm thickness measurements made by ultrasound and widely used weaning predictors and to statistically investigate the effects of demographic data such as age, gender, weight and comorbidities on diaphragm thickness change. A total of 68 patients aged 18 years and older, intubated, with a Glasgow coma scale higher than 8, on mechanical ventilation for at least 24 hours, and with a body mass index lower than 35 were included in our study. The first measurements were performed on the first day of intubation of intubated patients or on the first day of admission of intubated patients admitted to us. Then, the second measurement was performed before extubation in patients who we evaluated to be suitable for weaning with routine weaning parameters. For the measurement, the patient's position was elevated 30o. Measurements were made in B mode with a high-frequency linear probe from the right anterior mid-axillary line at the level of the 8th and 10th ribs. Three repetitions were taken for each measurement and the averages were recorded. Respiratory rate, tidal volume, P0.1 value, rapid superficial breathing index (RSBI), WOB, P0,1xF/VT values were determined in patients who were due for weaning. Patients who met the weaning criteria were extubated and patients who could maintain spontaneous breathing for 48 hours were considered weaning successful. Patients who required reintubation were considered weaning failure. The etiology causing weaning failure was investigated and treatment was planned. When the statistical analysis of the study was completed, no statistically significant difference was observed between the weaning successful and weaning unsuccessful groups in terms of demographic data, except for interpretative differences. The frequency of respiratory tract infection was found to be higher in the weaning failure group, but no statistically significant difference was observed. The initial and final measured diaphragm thicknesses of the weaning failure group were found to be lower than the weaning success group and statistically significant. At the same time, as the change in diaphragm thickness increased, weaning success decreased and was found to be statistically significant. It was determined that the change in diaphragm thickness decreased as the time the patients spent on mechanical ventilation increased and a statistically significant relationship was found. In our study, it has been shown that bedside diaphragm ultrasonography may be an alternative to commonly used parameters that can be used in the prediction of ventilator weaning of patients under mechanical ventilation treatment and increases the comfort of the clinician in the decision mechanism. However, studies with larger populations in which more detailed parameters are examined are needed.