Kentin gündeminde iklim değişikliğinin yeri ve önemi: Van kent örneği
The place and importance of cli̇mate change i̇n the urban agenda: The case of Van
  1. Tez No: 945472
  2. Yazar: SİBEL TAYBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAKİ BİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, iklim değişikliğinin yerel ölçekteki etkilerini ve bu etkilerle başa çıkmaya yönelik geliştirilen politikaların Van ili özelinde nasıl şekillendiğini incelemektedir. Araştırma, Van'daki kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının iklim değişikliğine yönelik algılarını, stratejilerini ve iş birliği düzeylerini sosyolojik bir perspektifle ele almaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi, DAKA, AFAD, VANTSO, YYÜ, Van Gölü Aktivistleri ve yerel medya temsilcileriyle yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilen veriler, nitel araştırma yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, yerel yönetimlerin iklim değişikliğiyle mücadelede kurumsal kapasite ve stratejik planlama açısından yetersiz kaldığını; sivil toplum kuruluşlarının ise farkındalık çalışmalarıyla sürece katkı sunmaya çalıştığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, iklim değişikliğinin Van'da özellikle su kaynakları, tarım, turizm ve göl ekosistemi üzerinde somut etkiler yarattığı saptanmıştır. Toplumun genelinde iklim değişikliğine yönelik bireysel farkındalığın sınırlı kaldığı ve toplumsal katılımın yeterince sağlanamadığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, iklim değişikliğine yönelik yerel düzeyde etkin bir mücadele için kamu, sivil toplum, üniversiteler ve halk arasında bütüncül ve katılımcı bir iş birliği sürecinin geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the local impacts of climate change and how policies developed to cope with these effects have taken shape in the case of Van province. The study addresses, from a sociological perspective, how public institutions and civil society organizations in Van perceive the climate crisis, what strategies they develop, and the extent of their collaboration. Data were collected through in-depth interviews with representatives from Van Metropolitan Municipality, DAKA, AFAD, VANTSO, Van Yüzüncü Yıl University, Van Lake Activists, and local media organizations, and were analyzed using qualitative research methods. The findings reveal that local administrations lack sufficient institutional capacity and strategic planning in combating climate change, while civil society organizations contribute through awareness-raising activities. It was also determined that climate change has tangible effects in Van, particularly on water resources, agriculture, tourism, and the lake ecosystem. The study observes that individual awareness regarding the climate crisis is limited, and that public participation remains inadequate. The results emphasize the need for a holistic and participatory collaboration process among government institutions, civil society, universities, and the public to effectively address the climate crisis at the local level.