Mobil uygulamaya dayalı serviks kanseri farkındalık eğitiminin kadınların serviks kanserinden korunma ve erken tanıya ilişkin tutum ve davranışlarına etkisi
The effect of a mobile application-based cervical cancer awareness education program on women's attitudes and behaviors regarding cervical cancer prevention and early diagnosis
  1. Tez No: 945482
  2. Yazar: FATMANUR SENA KARAKIŞLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE KABUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışma, 5 yıl veya daha uzun süredir papanicolaou testi(pap-smear) yaptırmamış kadınlara yönelik olarak geliştirilen 'mServiks Mobil Uygulaması' ile kadınların serviks kanseri farkındalığı, korunma ve erken tanıya yönelik tutum ve davranışları üzerindeki etkisi değerlendirildi. Yöntem: Çalışmanın örneklemini, Nisan 2024–Ekim 2024 tarihleri arasında Kütahya ilinde Yıldırım Beyazıt Aile Sağlığı Merkezi ve Zafertepe Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 120 kadın (60 girişim, 60 kontrol) oluşturdu. Katılımcılar randomize edilerek gruplara ayrıldı. Kontrol grubunda yer alan kadınlara herhangi bir girişim uygulanmadı. Girişim grubundaki kadınlara ise 12 hafta boyunca 'mServiks Mobil Uygulaması' aracılığıyla serviks kanseri farkındalık eğitimi verildi. Çalışmanın verileri; Serviks Kanseri Farkındalık Davranışları Anketi, Serviks Kanserinden Korunmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Serviks Kanseri Erken Tanısına Yönelik Tutum Ölçeği ve Mobil Uygulama Kullanılabilirliğini ve Kullanımını Değerlendirme Ölçeği aracılığıyla elde edildi. Elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Girişim ve kontrol grubunun sosyodemografik özellikleri benzer olduğu saptandı. Girişim ve kontrol grubu arasında; serviks kanseri farkındalığı, serviks kanserinden korunma tutumu, serviks kanseri erken tanı tutumu arasında anlamlı farklılık bulunurken, girişim grubunda yer alan kadınların pap-smear testi yaptırma (%21,6) ve HPV aşısı yaptırma oranının (%1,7) arttığı belirlendi. Girişim grubunda 'mServiks Mobil Uygulaması' kullanabilirliği ve sadakat puanları yüksek olduğu belirlendi. Sonuç: 'mServiks Mobil Uygulaması' ile verilen serviks kanseri farkındalık eğitiminin, kadınların serviks kanserine ilişkin farkındalık düzeylerini artırdığı, korunma ve erken tanıya yönelik tutum ve davranışları üzerinde olumlu etkiler yarattığı ve yüksek kullanılabilirliğe sahip bir mobil uygulama olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the impact of the 'mServiks Mobile Application', developed for women who have not undergone a Pap test (Pap smear) for 5 years or longer, on women's attitudes and behaviors regarding cervical cancer awareness, prevention, and early diagnosis. Method: The study sample consisted of 120 women (60 intervention, 60 control) who visited the Yıldırım Beyazıt Family Health Center and Zafertepe Family Health Center in Kütahya province between April 2024 and October 2024. Participants were randomized into groups. No intervention was applied to women in the control group. Women in the intervention group received cervical cancer awareness education through the 'mServiks Mobile Application' over a 12-week period. The study data were obtained through the Cervical Cancer Awareness Behavior Questionnaire, the Attitude Scale Toward Cervical Cancer Prevention, the Attitude Scale Toward Early Detection of Cervical Cancer, and the Mobile Application Usability and Usage Evaluation Scale. The obtained data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 27.0 program. Findings: The sociodemographic characteristics of the intervention and control groups were found to be similar. Significant differences were found between the intervention and control groups in terms of cervical cancer awareness, attitudes toward cervical cancer prevention, and attitudes toward early diagnosis of cervical cancer. Additionally, it was determined that the rates of Pap smear testing (21.6%) and HPV vaccination (1.7%) were higher among women in the intervention group. The usability and adherence scores for the 'mServiks Mobile Application' were found to be high in the intervention group. Conclusion: It was determined that the cervical cancer awareness training provided through the 'mServiks Mobile Application' increased women's awareness levels regarding cervical cancer, had positive effects on their attitudes and behaviors toward prevention and early diagnosis, and is a mobile application with high usability.