Serviks kanserli hastaların radyoterapisinde brakiterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniklerinin dozimetrik ve radyobiyolojik olarak karşılaştırılması
Comparison of dosimetric and radiobiological aspects of brachytherapy and intensity-modulated radiotherapy techniques in the radiotherapy of cervical cancer patients
  1. Tez No: 945526
  2. Yazar: FADİME ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, brakiterapi cihazının bulunmadığı kliniklerde serviks kanseri için boost tedavisinin eksternal radyoterapi teknikleri ve modern tedavi modaliteleri ile uygulanabilirliği araştırılmıştır. Medicana International İstanbul Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü'nde tedavi görmüş 20 serviks kanserli hastanın bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri kullanılarak çeşitli boost planlamaları yapılmıştır. Planlamalar; brakiterapi boost, 6 MV filtreli (6FF) ve filtresiz (6FFF) boost uygulamaları ile birlikte IMRT ve VMAT tekniklerinin farklı kombinasyonlarını içermektedir.Hazırlanan planlara ait doz dağılımları değerlendirilmiş; Conformity Index (CI), Homogeneity Index (HI) ve hedef hacim kapsaması parametreleri incelenmiştir. Ayrıca, mesane ve rektumun 2 cc, 1 cc ve 0,1 cc'lik hacimlerine ait eşdeğer biyolojik doz (EQD2) değerleri hesaplanarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuçlar, serviks kanseri radyoterapisinde VMAT6FF ve VMAT6FFF ile yapılan boost planlarının, brakiterapi boost planlarına kıyasla daha iyi CI, HI ve hedef kapsama değerleri sağladığını göstermektedir. Kritik organ dozları açısından (mesane, rektum, bağırsak, sol ve sağ femur) yöntemler arasında benzerlik saptanmıştır. Bu bulgular, brakiterapi cihazının bulunmadığı kliniklerde VMAT tabanlı boost tedavilerinin etkili bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the feasibility of administering boost treatment for cervical cancer using external radiotherapy techniques and modern treatment modalities in clinics lacking brachytherapy equipment was investigated. Boost treatment plans were generated using computed tomography (CT) images of 20 cervical cancer patients who had received treatment at the Department of Radiation Oncology, Medicana International Istanbul Hospital. The planning approaches included brachytherapy boost, 6 MV flattened (6FF), and flattening filter-free (6FFF) boost applications, combined with various configurations of IMRT and VMAT techniques. The dose distributions of the prepared plans were evaluated in terms of Conformity Index (CI), Homogeneity Index (HI), and target volume coverage parameters. In addition, equivalent biological doses (EQD2) for 2 cc, 1 cc, and 0.1 cc volumes of the bladder and rectum were calculated and compared. The results demonstrated that boost plans using VMAT6FF and VMAT6FFF yielded superior CI, HI, and target coverage values compared to brachytherapy boost plans in cervical cancer radiotherapy. Regarding doses to critical organs (bladder, rectum, bowel, left and right femur), similar values were observed across the methods. These findings suggest that VMAT-based boost treatments may be an effective alternative in settings where brachytherapy equipment is unavailable.