Serviks tümörlerinin radyoterapisinde günlük çıkış dozlarının epıd dozimetrisiyle araştırılması
Investigation of daily transit image in radiotherapy of cervical tumors using epid dosimetry
  1. Tez No: 911449
  2. Yazar: DİCLE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Serviks kanserli hastaların tedavisinde mesane ve rektum gibi risk organlarının dolu veya boş olma durumundaki değişiklikler dozun istenilen doğrulukta verilmesini etkilemektedir. Dozun istenilen doğrulukta verildiğinden emin olunması in vivo dozimetri ile mümkündür. Halcyon cihazında bulunan EPID (Elektronik Portal Görüntüleme) sayesinde bu mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Eclipse TPS (Tedavi Planlama Sistemi)'de VMAT (Volümetrik Ayarlı Ark Terapi) tekniği ile planları oluşturulan ve Varian Halcyon cihazında tedavi olan 10 tek izomerkez ve 10 çift izomerkezli toplam 20 serviks kanserli hastaların günlük çıkış dozlarının EPID dozimetrisiyle araştırılmasıdır. Halcyon cihazında tedaviye girip tedavileri tamamlanmış olan 20 hastanın, EPID dozimetrisi kullanılarak günlük çıkış dozları elde edilerek ilk gün referans alınmış ve gama analizi yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Yapılan tez çalışmasının sonucunda, tedavinin doğruluğu ve hastanın güvenliği açısından her tedavi öncesi sadece kemik yapıların doğru bir şekilde oturtulmasının yeterli olmadığı, mesanenin doğru bir şekilde doldurulması ve rektumun belirtilen limitlerde boşaltılmasına büyük ölçüde dikkat edilmesi gerektiği görülmüştür. Mesane ve rektumun doluluk oranları kontrol edilmediği durumlarda hastaya planlanan dozun istenilen doğrulukta verilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the treatment of patients with cervical cancer, changes in the fullness or emptying of risk organs such as the bladder and rectum affect the dose delivery with the desired accuracy. Ensuring that the dose is delivered with the desired accuracy is possible with in vivo dosimetry. This is possible thanks to the EPID (Electronic Portal Imaging) in the Halcyon device. The aim of this study is to investigate the daily transit doses of a total of 20 cervical cancer patients, 10 single isocenter and 10 double isocenter, whose plans were created with the VMAT technique in the Eclipse TPS (Treatment Planning System) and treated with the Varian Halcyon device, with EPID dosimetry. Daily transit doses of 20 patients who entered treatment with the Halcyon device and completed their treatments were obtained using EPID dosimetry, the first day was taken as a reference and compared with the gamma analysis method. As a result of the thesis study, it was seen that in terms of the accuracy of the treatment and the safety of the patient, it was not enough to just correctly place the bone structures before each treatment, and great care should be taken to fill the bladder correctly and empty the rectum within the specified limits. It was observed that the planned dose was not given to the patient with the desired accuracy in cases where the filling rates of the bladder and rectum were not controlled.