Toplumsal duyarlılık bağlamında dezavantajlı grup olarak engelli bireylerin ekspresif resimlerle ele alınması
Addressing disabled individuals as a disadvantaged group within the context of social awareness through expressive images
- Tez No: 945540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE DİDEM ÖZIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Sanat Tarihi, Fine Arts, Psychology, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Dezavantajlı gruptaki bireylerin psikolojik olarak rahatlama, özgüven kazanma ve toplum içerisinde uyumlu bir yaşam sürmesi açısından önemli eksiklikleri olduğu görülmektedir. Dezavantajlı bireylerin hayatla bağlarını güçlendirmek amacıyla planlanan bu proje ile toplumsal duyarlılığı artırmak, engelli bireylerin yaşadığı sosyal, duygusal ve fiziksel zorlukları görünür kılmak için ekspresif (dışavurumcu) resimlerin bir ifade aracı olarak nasıl kullanılabileceğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Engelli bireylerin büyük boyutlu ekspresif resimlerinin üretilmesi esasına yönelik bu araştırmada, öncelikle Erzurum sınırlarında yaşayan ve hayata tutunmak adına çabalarıyla önemli başarılar kazanmış 9 engelli bireye ulaşılmıştır. Ortaya çıkan ve ifadeyi ön plana alan resimler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Resimlerde resmin kahramanı olarak ele alınan engelli bireylerin izleyiciye daha çok kendi gücüne olan güvenini artırmaya ve bu anlamda göstereceği çabanın kendini başarıya ulaştıracağına yönelik mesajlar verildiği gözlemlenmektedir. Bu durumun engeli olmayan izleyici bireyler için de empati ve farkındalığı artırıcı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Sanatsal bir ifade olarak ekspresif resimler, engelli bireylerin hem bireysel hem toplumsal düzeyde görünürlüğünü artıran etkili bir araçtır. Bu yaklaşım, sanatın dönüştürücü gücünden yararlanarak toplumsal duyarlılığı güçlendirmekte ve engellilik olgusunu daha kapsayıcı bir bakış açısıyla sanat üzerinden ele alma ve dikkat çekme imkânı sunmaktadır. Engellilere yönelik bakış açısını ve farkındalığı yükseltmek için sanat temelli sosyal projelerin yaygınlaştırılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It has been observed that individuals from disadvantaged groups face significant challenges in achieving psychological well-being, developing self-confidence, and integrating into society. This project aims to strengthen the connection of disadvantaged individuals with life by increasing social awareness and making visible the social, emotional, and physical difficulties experienced by people with disabilities. The primary objective is to explore how expressive painting can be used as a tool for expression in this context. Method: This study adopts a qualitative research approach. The project involved identifying nine individuals with disabilities residing in the province of Erzurum who have achieved notable successes through their determination and resilience. Large-scale expressive paintings were created based on these individuals' experiences, and the resulting artworks were analyzed using content analysis methods. Findings: The analysis of the paintings reveals that the disabled individuals, portrayed as the central figures, convey messages that emphasize self-confidence and the belief that personal effort can lead to success. It has also been observed that these visual narratives foster empathy and raise awareness among viewers without disabilities. Conclusion: Expressive painting, as a form of artistic expression, is an effective medium for increasing the visibility of individuals with disabilities at both personal and societal levels. This approach utilizes the transformative power of art to strengthen social sensitivity and offers an inclusive perspective on disability through artistic representation. Therefore, expanding art-based social projects aimed at raising awareness of disability issues is of great importance.