Dijital gelişmelerin zaman ve mekan bağlamında sanata ve sanal gerçekçiliğe katkısı
Contribution of digital developments to art and virtual realism in the context of time and space
- Tez No: 945541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Güzel Sanatlar, Gastronomy and Culinary Arts, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanat, tarihsel süreçte yaşanan teknolojik hareketler ışığında, doğası gereği dönüşüme hiçbir zaman kayıtsız kalmamıştır. Yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda sanatsal mecralarda dönüşüm kaçınılmaz olmuştur. Yaşanan teknolojik hareketler, sanatın dijitalleşme yolunda hız kazanmasına neden olmuştur. Daha sonra“dijital sanat”kavramı ortaya çıkmıştır. Sanatım evrimleşmesi ile birlikte mekân ve zaman kavramları önem kazanmıştır. Bu kavramlar çerçevesinde ise geleneksellikten uzaklaşılarak, sanat eserlerinin üretiminde ve sergilemesinde yenilikler yaşanmıştır. Sanatın, sanal gerçeklik teknoloji ile içi içe girmesi geleneksel yapıda var olan anlamlarından ziyade dijital yeni oluşumların ortaya çıktığı görülmüştür. Daha sonra yaşanan pandemi süreci ile sanattaki farklı alternatif oluşumlar ve disiplinlerarası anlayışlar ile birlikte birçok yeniliğin kapısını aralanmıştır. Çevrim içi sergiler, sanal müzeler, NFT ve Metaverse gibi yeni nesil sanat medyumları ortaya çıkarak sanatta sergilenmenin ve üretiminin başka boyutları görülmüştür. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Literatür taramasında yerli ve yabancı kaynaklardan fayda sağlanarak sonuca varılmıştır. Üç bölümden oluşan araştırma, dijital sanat kavramı içeresinde mekân ve zamansal olguların yarattığı etkilere ek olarak sanal gerçeklik teknolojisi ile ortaya çıkan yeni oluşumları baz almıştır. Bu oluşumlar Çevrim içi sergiler, sanal müzeler, NFT ve Metaverse mecraları göz önüne alınarak bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art, by its nature, has never been indifferent to transformation in light of the technological movements experienced throughout history. As a result of technological advancements, transformation in artistic mediums has become inevitable. These technological movements have caused art to accelerate on the path to digitization, subsequently leading to the emergence of the concept of“digital art.”With the evolution of art, the concepts of space and time have gained importance. Within the framework of these concepts, innovations have been experienced in the production and exhibition of artworks, moving away from traditionalism. The intertwining of art with virtual reality technology has led to the emergence of new digital formations rather than the meanings existing in the traditional structure. Subsequently, the pandemic period has unlocked the door to many innovations, along with different alternative formations and interdisciplinary understandings in art. New-generation art mediums such as online exhibitions, virtual museums, NFTs, and the Metaverse have emerged, revealing different dimensions of exhibition and production in art. This study was conducted using a qualitative research method. The conclusion was reached by utilizing local and foreign sources in the literature review. The research, consisting of three sections, is based on the new formations that have emerged with virtual reality technology, in addition to the effects created by spatial and temporal phenomena within the concept of digital art. These formations were evaluated by considering online exhibitions, virtual museums, NFTs, and Metaverse mediums.