Okul kültürü ile sınıf öğretmenlerinin ölçme değerlendirme algısı arasındaki ilişki
The relationship between school culture and classroom teachers' perceptions of assessment and evaluation
  1. Tez No: 945539
  2. Yazar: ÖZGÜR ERCEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Eğitim sistemlerinde okul kültürü, öğretmenlerin mesleki tutumlarını ve değerlendirme yaklaşımlarını şekillendiren önemli bir etkendir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye bağlamında okul kültürü ile sınıf öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme anlayışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, öğretmenlerin değerlendirme anlayışlarının okul kültürü tarafından nasıl etkilendiğini anlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu ilişkinin öğretim uygulamaları üzerindeki yansımaları da ele alınmıştır. Literatürde bu konuyla ilgili sınırlı sayıda araştırma bulunması, çalışmanın önemini artırmaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Aksaray ili merkez ilçesindeki ilkokullardan seçilen toplam 558 sınıf öğretmeni ve okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, okul kültürü ve değerlendirme anlayışlarını ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir anketler kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş, okul kültürünün farklı boyutlarının öğretmenlerin değerlendirme uygulamaları üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, literatürdeki bu eksikliği gidermeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirilmekte ve elde edilen bulguların, ileride yapılacak araştırmalar için yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda, okul kültürünün öğretmenlerin değerlendirme süreçleri üzerindeki etkisini anlamak, eğitim politikalarının geliştirilmesinde ve öğretim uygulamalarının iyileştirilmesinde de önemli bir rehberlik sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In educational systems, school culture is an important factor shaping teachers' professional attitudes and approaches to assessment. The purpose of this study is to examine the relationship between school culture and classroom teachers' conceptions of assessment and evaluation in the Turkish context. The study aims to understand how teachers' conceptions of assessment are influenced by school culture. In addition, the reflections of this relationship on teaching practices are also discussed. The limited number of studies on this topic in the literature increases the importance of this study. The study is based on the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 558 classroom teachers and school administrators selected from primary schools in the central district of Aksaray province. In the data collection process, valid and reliable questionnaires were used to measure their understanding of school culture and evaluation. The data obtained were evaluated with statistical analysis methods, and the effects of different dimensions of school culture on teachers' evaluation practices were examined in detail. This study is considered to be an important step towards filling this gap in the literature, and the findings obtained may provide guidance for future research. At the same time, understanding the impact of school culture on teachers' assessment processes will provide important guidance in developing educational policies and improving teaching practices.