Bilgi ve belge yönetimi bölümü mezunlarının iş değiştirmenedenlerinin nitel yöntem ile incelenmesi
Examining the reasons for job changes among graduates ofinformation management department using qualitative methods
- Tez No: 945549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEDA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'de günlük ortalama mesai süresi sekiz saat olup, düzenli bir iş hayatı sürdüren bireyler, bir yıllarının yaklaşık 2000 saatini ve hayatlarının neredeyse yarısını mesaide geçirmektedir. Hayatın içerisinde bu kadar geniş bir yer kaplayan iş hayatı, yaşam kalitesini belirleyici en önemli faktörler arasındadır. Mesleki memnuniyetin yaşam kalitesi üzerine olan etkisi düşünüldüğünde meslek hayatındaki olumsuzlukların araştırılmasının önemi göz ardı edilemez. İş tatminsizliği ve yapılan işten memnun olmama durumu genellikle iş değiştirmekle sonuçlanmaktadır. Bu bağlamda bireylerin iş değiştirmelerinin ardında yatan sebepleri anlamak yaşam kalitesini artırmak için kritik bir adım olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü mezunlarının iş değiştirme sebepleri nitel bir perspektifle derinlemesine incelenmiştir. Çalışmanın odak noktası, Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarının iş değiştirme sebeplerini sektörel ve alan bazlı (örneğin, özel sektörden kamuya veya kütüphaneden müzeye geçiş gibi) olarak incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji temel alınmıştır. Fenomenolojik yaklaşımın seçilme sebebi, araştırmacının katılımcıların deneyimlerini anlama ve yorumlama amacının yanı sıra aynı deneyime kendisinin de sahip olmasıdır. Bu çerçevede, kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler Atlas.ti nitel analiz programı aracılığı ile analiz edilerek iş değiştirme sebeplerine dair derinlemesine bir kavrayış elde edilmiş ve elde edilen bulgular Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarının iş süreçleri üzerine yeterli çalışmanın bulunmadığı ulusal literatüre katkı sağlamıştır. Çalışma sonucunda Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarının kariyer yollarındaki dönemeçleri anlaşılarak iş değiştirmeye dair motivasyonları ve değişimi etkileyen faktörler belirlenmiştir. Bulgular ışığında görülmüştür ki, BBY Bölümü mezunlarının iş değiştirme kararını etkileyen sebepler arasından kariyer seçimi, mesleki doyum, maddi doyum, kariyer hedefi, iş ortamı ve ilerleme / gelişim fırsatları bulunmaktadır. Çalışmanın öğrencilere ve mezunlara farklı alan ve sektörleri tanıma açısından, Bilgi ve Belge Yönetimi eğiticilerine müfredatın şekillendirilmesi açısından, işverenlere yetişmiş personel kaybetmeyecekleri iş ortamları yaratmaları açısından ve henüz mesleğine karar verememiş lise öğrencilerine Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün mesleki fırsatlarını gösterme açısından katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the average daily working time is eight hours, meaning that individuals engaged in regular employment spend approximately 2,000 hours per year -and nearly half of their lives- at work. Given the substantial portion of life occupied by work, the professional sphere stands out as one of the most significant determinants of overall quality of life. Considering the impact of job satisfaction on life quality, it becomes crucial to investigate the factors contributing to dissatisfaction in the workplace. A lack of job satisfaction often leads individuals to change their jobs, making it essential to understand the underlying reasons for these transitions as a critical step toward enhancing well-being. This study explores, from a qualitative perspective, the reasons behind job changes among graduates of the Information Management (IM) field. The primary focus is to examine these motivations through both sectoral and domain-specific lenses, for instance, transitions from the private to the public sector, or from libraries to museums. The study adopts a phenomenological approach, chosen not only to interpret participants' lived experiences but also because the researcher shares similar professional experiences. Semi-structured interviews were conducted with participants selected through snowball sampling, and the data were analyzed using the qualitative analysis software Atlas.ti. This process enabled an in-depth understanding of the motivations for job change, contributing to the limited national literature on the professional trajectories of IM graduates. The findings reveal the critical turning points in the career paths of IM graduates, identifying key motivators and influencing factors behind job transitions. These include career choice, professional satisfaction, financial compensation, career aspirations, work environment, and opportunities for advancement and development. The study is expected to offer insights to students and graduates exploring various sectors and domains; to educators in shaping IM curricula; to employers in creating work environments that retain qualified staff; and to high school students considering a career in IM by highlighting the field's professional opportunities.