Ortaokul öğrencilerinin kitap okuma motivasyonlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of middle school students' book reading motivations in terms of various variables
- Tez No: 945548
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde Şanlıurfa ili Akçakale ilçesinde öğrenim gören ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin kitap okuma motivasyonlarının; cinsiyet, ebeveyn eğitim durumu, aile gelir düzeyi, kitap okuma sıklığı, tercih edilen kitap türü, akıllı telefona sahip olma durumu, internette geçirilen süre ve interneti kullanım amacı gibi çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, betimsel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Akçakale ilçesindeki ortaokullarda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgiler Formu”ve Yağmur Alkan tarafından geliştirilen“Kitap Okuma Motivasyon Ölçeği”(KOMÖ) kullanılmıştır. Veriler, SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, bağımsız değişkenler arasında anlamlı fark olup olmadığını tespit etmek için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gibi parametrik testler kullanılmıştır.Cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aile gelir düzeyi, akıllı telefon sahibi olma durumu gibi değişkenler ile kitap okuma motivasyonu arasında yapılan inceleme sonucunda anlamlı bir fark saptanmamıştır. Kitap okuma sıklığı ile kitap okuma motivasyonu arasında güçlü bir ilişki gözlemlenmiştir. Haftada bir veya daha fazla kitap okuyan öğrencilerin motivasyonları, hiç kitap okumayanlara kıyasla anlamlı derecede daha yüksektir. Öğrencilerin tercih ettiği kitap türlerinin, kitap okuma motivasyonlarını etkilediği tespit edilmiştir. Bilim kurgu/fantastik, klasik edebiyat gibi türleri tercih eden öğrenciler, diğer türlere göre daha yüksek motivasyona sahipken, bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İnternette geçirilen süre ile kitap okuma motivasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. İnternet kullanım amacı ile kitap okuma motivasyonu arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the book reading motivation of 8th grade students studying in Akçakale district of Şanlıurfa province in the 2023-2024 academic year in terms of various variables such as gender, parental education status, family income level, book reading frequency, preferred book type, smartphone ownership, time spent on the Internet and purpose of Internet use. The research was conducted using the descriptive scanning model. The sample of the research consists of 8th grade students studying in secondary schools in Akçakale district of Şanlıurfa province in the 2023-2024 academic year. The“Personal Information Form”prepared by the researcher and the“Book Reading Motivation Scale”(KOMÖ) developed by Yağmur Alkan were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS statistical program. In the study, parametric tests such as t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether there was a significant difference between independent variables. No significant difference was found as a result of the examination conducted between variables such as gender, mother's education status, father's education status, family income level, smartphone ownership and book reading motivation. A strong relationship was observed between book reading frequency and book reading motivation. The motivation of students who read a book once a week or more was significantly higher than those who did not read at all. It was determined that the book genres preferred by the students affected their book reading motivation. While students who preferred genres such as science fiction/fantasy and classical literature had higher motivation than other genres, these differences were found to be statistically significant. It was revealed that there was a statistically significant difference between the time spent on the internet and book reading motivation. It was also determined that there was a statistically significant difference between the purpose of internet use and book reading motivation.