Bayburt halk kültürü ve bu kültüre dayalı söz varlığı
Bayburt folk culture and vocabulary based on this culture
- Tez No: 945553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GÖKÇÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kültür toplumların gelecek nesillere aktardığı duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının toplamıdır. Doğu Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Bayburt ve yöresi ise çeşitli Türk boylarına ev sahipliği yapmış, kültürel varlığı zengin olan bölgelerdendir. Bu çalışmada Bayburt ve yöresinin sosyo-ekonomik, sosyo-kültür ve tarihi özellikleri açısından bir araştırma yapılacaktır. Çalışma iki ana bölümden oluşacaktır. Birinci bölümde Bayburt ve yöresinin kültürel açıdan önem taşıyan sosyal, kültürel, beşeri ve ekonomik kültür özellikleri üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise yörenin kültürel söz varlığına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Culture is the sum of all kinds of living, thought and artistic assets in the form of tradition that constitute the unity of feeling and thinking that societies transmit to future generations. Bayburt and its surroundings, located within the borders of the Eastern Black Sea Region, have hosted various Turkish tribes and are among the regions with rich cultural heritage. In this study, a research will be conducted in terms of socio-economic, socio-cultural and historical characteristics of Bayburt and its region. The study will consist of two main parts. In the first part, the culturally important social, cultural, human and economic cultural characteristics of Bayburt and its region will be emphasized. In the second part, the cultural vocabulary of the region will be discussed.