Jinekolojik kanserli hastalarda ölüm anksiyetesi, manevi iyilik hali ve sosyal destek arasındaki ilişki
Relationship between death anxiety, spiritual well-being, and social support in patients with gynecologic cancer
- Tez No: 945554
- Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, jinekolojik kanserli hastalarda ölüm anksiyetesi, manevi iyilik hali ve sosyal destek arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte, Aralık 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Adana'da bulunan bir hastanenin kadın hastalıkları ve doğum jinekoloji polikliniğine takip için başvuran, jinekoloji-onkoloji kliniğinde yatan jinekolojik kanserli hastalar oluşturmuştur. Örnekleme alınma kriterlerine uyan 519 jinekolojik kanserli hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Ölüm Kaygısı Ölçeği', 'Manevi İyilik Ölçeği' ve 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS program paketi sürüm 26.0 kullanılmıştır. Değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve multiple regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between death anxiety, spiritual well-being, and social support in patients with gynecological cancer. This descriptive and cross-sectional study was conducted between December 2023 and September 2024. The study population consisted of patients with gynecological cancers, either receiving follow-up care at the gynecology outpatient clinic or hospitalized in the gynecology-oncology ward of a hospital in Adana, Turkey. A total of 519 patients who met the inclusion criteria were enrolled in the study. Data were collected using a“Personal Information Form,”the“Death Anxiety Scale,”the“Spiritual Well-Being Scale,”and the“Multidimensional Perceived Social Support Scale.”Data analysis was performed using SPSS version 26.0.