Konya ve çevresinde karma dişlenme döneminde daimi birinci büyük azıların kaybının klinik ve radyografik açıdan değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of the extraction of permanent first molars in mixed dentition in Konya
- Tez No: 945604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES MUSTAFA AŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Daimi birinci büyük azı (BBA) dişi, hem karma hem de daimi dentisyon döneminde en yüksek çürük insidansına sahip, en çok restore edilen ve en sık çekilen daimi diştir. Çekim kararı verilirken, uygun koşullar sağlandığında ikinci büyük azı (İBA) ve ikinci küçük azı (İKA) dişlerinin çekim boşluğunu kapatabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle BBA dişlerinin uzun dönem prognozu dikkatle değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, karma dişlenme döneminde BBA kaybının klinik ve radyografik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, 2017–2022 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran, 7–12 yaş aralığında ve en az bir daimi BBA dişi çekilmiş 90 çocuk hasta dahil edilmiştir. Maksiller çenede 35, mandibular çenede 95 adet çekilmiş BBA dişi retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çekim yaşı, çekilen diş sayısı ve bölgesi kaydedilmiş; radyografik olarak İBA bifurkasyon gelişimi, ÜBA varlığı, İBA'nın vertikal seviyesi ve İBA-İKA açı değişimleri değerlendirilmiştir. Klinik kayıtlar üzerinden spontan boşluk kapanma miktarı ve TME semptomları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first permanent molar (FPM) is the tooth with the highest incidence of caries during both mixed and permanent dentition, and is the most commonly restored and extracted permanent tooth. When extraction is necessary, it should be considered that the second permanent molar (SPM) and second premolar (SP) may drift into the extraction space under appropriate conditions. Therefore, the long-term prognosis of FPMs must be carefully evaluated. This study aimed to assess the clinical and radiographic outcomes of FPM loss during the mixed dentition period. Ninety pediatric patients aged 7–12 years, who presented to the Selçuk University Faculty of Dentistry between 2017 and 2022 and had at least one extracted FPM, were included. A total of 35 maxillary and 95 mandibular extracted FPMs were retrospectively analyzed. Extraction age, number of extracted teeth, and extraction sites were recorded. Radiographic evaluations included SPM bifurcation development, third molar (TPM) presence, SPM vertical position, and angular changes of SPMs and SPs. Spontaneous space closure and temporomandibular joint (TMJ) symptoms were assessed using clinical records.