Çocukluk dönemi aşılarını reddeden ailelerin kararlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi: Nitel bir çalışma
Evaluation of factors affecting families' decisions to refuse childhood vaccines: A qualitative study
  1. Tez No: 945616
  2. Yazar: ZEYNEP NUR KOLÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RAŞİT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Aşı reddi Türkiye'de ve dünya genelinde giderek artmaktadır. Çalışmamızın amacı aşı reddinde bulunan ailelerle görüşerek aşı reddinin nedenlerini ortaya çıkarmaktır. YÖNTEM: Bu çalışma niteliksel yöntemle yapılmış olup tanımlayıcı bir niteliktedir. Veriler, sosyo-demografik özellikleri sorgulayan sekiz ve aşı reddinde bulunan ailelerin düşüncelerini derinlemesine incelemeyi amaçlayan beş açık uçlu soru içeren yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Derinlemesine görüşme tekniğiyle elde edilen görüşler, temalar ve kategoriler şeklinde gruplandırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 16 kadın (%80), 4 erkek (%20) olmak üzere toplam 20 ebeveyn katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 32,55 ± 4,34 Standart Sapma (SS) yıldır. Araştırmamızda elde edilen veriler;“aşı güvenliği ve içerik endişeleri”,“bilgi kaynakları ve algılar”,“bireysel ve ailesel karar mekanizmaları”ve“toplumsal faktörler ve sosyal algılar”temaları altında toplanmıştır. SONUÇ: Aşı reddinin nedenlerinin belirlenmesi aşı reddi sayılarının azaltılmasında büyük önem taşımaktadır. Aileler aşıların yan etkileri ile ilgili sağlık otoriteleri tarafından bilgilendirilmeli, sosyal medya uygulamalarında doğruluğu ispatlanmış bilgiler paylaşılmalıdır. Ayrıca içeriği ailelere anlaşılır bir şekilde açıklanmış yerli aşıların bulunmasının aşı reddi sayılarının azaltılmasında önemli bir etken olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Vaccine refusal is increasing in Turkey and worldwide. The aim of our study is to reveal the reasons for vaccine refusal by interviewing families who refuse vaccines. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted using a qualitative method and is descriptive in nature. Data were collected using a semi-structured interview form that included eight questions questioning socio-demographic characteristics and five open-ended questions aiming to deeply examine the thoughts of families refusing vaccination. The opinions obtained through the in-depth interview technique were grouped into themes and categories. RESULTS: A total of 20 parents participated in the study, 16 female (80%) and 4 male (20%). The mean age of the participants was 32.55 ± 4.34 Standard Deviation (SD) years. The data obtained in our study were collected under the themes of“vaccine safety and content concerns”,“information sources and perceptions”,“individual and family decision mechanisms”and“social factors and social perceptions”. CONCLUSION: Determining the reasons for vaccine refusal is of great importance in reducing the number of vaccine refusals. Families should be informed by health authorities about the side effects of vaccines, and proven information should be shared on social media applications. We also believe that finding local vaccines whose content is explained to families in an understandable way can be an important factor in reducing the number of vaccine refusals.