Sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık eğitimini izmir ilinde alan aile hekimlerinin aşı soğuk zinciri hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 945629
  2. Yazar: DOĞA AĞRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET SÖZLEŞMELİ AİLE HEKİMLİĞİ UZMANLIK EĞİTİMİNİ İZMİR İLİNDE ALAN AİLE HEKİMLERİNİN AŞI SOĞUK ZİNCİRİ HAKKINDAKİ BİLGİ VE FARKINDALIK DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Doğa AĞRI İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, İzmir, Türkiye, 2025 Amaç: Bu çalışmanın amacı, İzmir ilindeki sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık eğitimindeki aile hekimlerinin aşı soğuk zinciri hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeylerini değerlendirmektir. Yöntem: Kesitsel özellikte olan çalışma 01.02.2024 – 01.06.2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın anket uygulaması İzmir'de sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık (SAHU) eğitimi alan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden aile hekimlerine uygulanmıştır. Çalışma evreni 2024 Mart ayı İzmir Halk Sağlığı kurumundan alınan sözel bilgiye göre mükerrer kayıtların çıkarılması sonrası 102 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmada örneklem planlanmamış olup evrenin tamamına ulaşılması hedeflendi. Veri toplama aşamasında gönüllülük usulü ile ulaşılan 90 kişi çalışmaya dâhil edilerek hedefin %89.2 sine ulaşılmıştır. Çalışma anketi; araştırmacılar tarafından sosyodemografik sorular ile bilgi ve farkındalık düzeyi soruları tek form altında toplanarak oluşturulmuştur. Anket formundan elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 25.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde hem tanımlayıcı hem de karşılaştırmalı istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TITLE OF THE THESIS Doğa AĞRI Izmir Kâtip Celebi University, Faculty of Medical Sciences Family Medicine Medical Specialization Thesis, Izmir, Türkiye, 2025 Aim: This study aimed to assess the knowledge and awareness of family physicians undergoing contracted residency training in family medicine in İzmir, Türkiye, regarding the vaccine cold chain. Methods: A cross-sectional study was conducted between February 1, 2024, and June 1, 2025. The study population included family physicians enrolled in contracted residency training programs in İzmir who voluntarily agreed to participate. Based on data provided by the İzmir Provincial Directorate of Public Health, and after exclusion of duplicate records, the target population was identified as 102 physicians. No sampling was performed; the study aimed to reach the entire population. A total of 90 participants (response rate: 89.2%) were included. A structured questionnaire developed by the researchers collected data on sociodemographic characteristics, knowledge, and awareness regarding the vaccine cold chain. Descriptive and inferential statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics version 27.0.1. A p-value of