Adrenal bez lezyonlarının bilgisayarlı tomografide histogram analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of surrenal lesions with histogram analysis on computed tomography
  1. Tez No: 945628
  2. Yazar: OKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kontrastlı BT görüntülerinden elde edilen histogram tabanlı radyomik parametrelerin; yağdan fakir adenom, feokromasitoma, adrenokortikal karsinom ve metastaz gibi adrenal lezyonların ayrımındaki etkinliğini değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışmaya, 2013–2023 yılları arasında kontrastlı batın BT incelemesi yapılan ve tanısı konulmuş toplam 232 adrenal lezyonu olan hasta dahil edilmiştir (76 metastaz, 62 yağdan fakir adenom, 50 feokromasitoma, 44 adrenokortikal karsinom). Tanımlanan lezyon alanları (ROI) BT aksiyel kesitlerden seçilmiş; nekroz, kistik komponent, kalsifikasyon ve büyük besleyici damarlar hariç tutulmuştur. Histogram tabanlı doku analizleri MATLAB ortamında hazırlanmış özel bir algoritma ile gerçekleştirilmiş ve şu parametreler elde edilmiştir: piksel sayısı, ortalama (mean), standart sapma, varyans, entropi, çarpıklık (skewness), basıklık (kurtosis), tekdüzelik (uniformity) ve yüzde değerleri (1.–99. yüzdelikler).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF SURRENAL LESIONS WITH HISTOGRAM ANALYSIS ON COMPUTED TOMOGRAPHY The aim of this study was to evaluate the effectiveness of histogram-based radiomic parameters derived from contrast-enhanced computed tomography (CT) images in differentiating adrenal lesions, including lipid-poor adenomas, pheochromocytomas, adrenocortical carcinomas and metastases. This retrospective study included a total of 232 patients diagnosed with adrenal lesions who underwent contrast-enhanced abdominal CT scans between 2013 and 2023. The study group comprised 76 metastases, 62 lipid-poor adenomas, 50 pheochromocytomas, and 44 adrenocortical carcinomas. Regions of interest (ROIs) were selected on axial CT images, excluding areas of necrosis, cystic components, calcifications, and major feeding vessels. Histogram-based texture analyses were performed using a custom MATLAB algorithm, and the following parameters were extracted: pixel count, mean, standard deviation, variance, entropy, skewness, kurtosis, uniformity, and percentiles (1st–99th).